• O nas
  • Kontakt
  • Logowanie
  • Gołębnik

  • Hodowla gołębi

  • Å»ywienie gołębi

  • Loty gołębi

    Rasy gołębi

  • Gołąb pospolity
  • Gołębie pocztowe
  • Gołębie turkoty
    • Turkot arabski
    • Åšmieszek syjamski
    • Turkot altenburski
    • Turkot niemiecki z rozwidlonym ogonem
    • Turkoty jednoczube
    • Turkoty dwuczube
    • Turkot szmeleÅ„ski
  • Gołębie kÄ™dzierzawe
  • Perukarze
  • Pawiki
  • Gołębie Mewki

    Najciekawsze komentarze

    ~gość (2012-11-27, 16:12)
    T: Re: Rozmnażanie gołębi
    witam. Od nie dawna mieszkam w warszawie przy stadionie narodowym i chciaÅ‚bym kontynuować hodowlÄ [...]
    ~tomek (2012-11-20, 08:48)
    T: Re: Hodowla gołębi
    hej. Mam problem z gołębiami z lotow chyba. Mam kilka par gołębi pocztowych i ogrzewany gołebni [...]
    ~Jolanta (2012-08-11, 22:28)
    T: Re: Rozmnażanie gołębi
    A co mam zrobić z gołębiem którego właściciel nie chce odebrać?Mieszka na dachu młoda samicz [...]
    ~Ola (2012-07-27, 22:29)
    T: Re: Hodowla gołębi
    Witam,znalazłam pisklę gołębia udało mi sie go odchować i zaczyna już fruwać po pokoju,czy j [...]
    ~Ania (2012-07-14, 15:08)
    T: Re: Rozmnażanie gołębi
    Witam ja również mam na balkonie w doniczce gołąbki dziś się wykluło małe piskle nie wiem ja [...]
    ~maja123 (2012-04-25, 16:55)
    T: Re: Odchów piskląt gołębi
    wielkie dzięki na pewno mi się przydadzą te informacje a może ktoś mi powie jak mam wychodowac [...]
turkoty.pl
Gołębie turkoty

Gołębie turkoty

Turkoty
     Turkoty stanowiÄ… specyficznÄ… grupÄ™ wÅ›ród gołębi, ponieważ pokrojem nie różniÄ… siÄ™ zbytnio od gołębi typu pospolitego, a u niektórych czÄ™sto wystÄ™pujÄ… ozdoby z piór (korona, czub. Å‚apcie) oraz ubarwienie Å›wiadczÄ…ce o ich znacznym uszlachetnieniu. Z tego powodu bywajÄ… zaliczane do grupy gołębi barwistych. W obrÄ™bie tej grupy tworzÄ… oddzielnÄ… podgrupÄ™ różniÄ…cÄ… siÄ™ od pozostaÅ‚ych wydawaniem przerywanych, rytmicznych dźwiÄ™ków przypominajÄ…cych bÄ™bnienie (turkotanie).

     Królem wÅ›ród turkotów jest turkot bucharski, nazwany tak od uzbeckiego miasta Buchary. W Europie pojawiÅ‚ siÄ™ w drugiej poÅ‚owie 19 wieku. Jest najwiÄ™kszy spoÅ›ród wszystkich turkotów, ma na czole obfity czub zwany różą (przykrywajÄ…cy oczy) oraz półkolistÄ… koronÄ™ na karku zakoÅ„czonÄ… bocznymi różami, a także Å‚apcie i sÄ™pie pióra. Specyficzna jest także struktura piór. które sÄ… dosyć dÅ‚ugie, zmierzwione i jakby jedwabne.


     Do grupy turkotów należą rasy gołębi odznaczajÄ…ce siÄ™ bardzo zróżnicowanymi cechami zewnÄ™trznymi, a mianowicie: strukturÄ… upierzenia gÅ‚owy (brakiem korony lub rozetkÄ… na czoÅ‚o albo półkolistÄ… koronÄ… na karku), obecnoÅ›ciÄ… piór 11 doÅ‚u nóg (male lub duże Å‚apcie) albo ich brakiem, ubarwieniem (różne kolory i wzory rysunku), wreszcie wielkoÅ›ciÄ… (ciężarem). Przy tak wielkiej zmiennoÅ›ci pod wzglÄ™dem wyglÄ…du wszystkie turkoty majÄ… jednÄ… wspólnÄ… cechÄ™, od której pochodzi ich nazwa.

Różnobarwne gołębie turkoty
     Gołębio tej rasy, przede wszystkim samce, u wyselekcjonowanych ras także samice, wydajÄ… przerywano, rytmiczno dźwiÄ™ki, przypominajÄ…ce bÄ™bnienie. Ptak nadyma lekko przeÅ‚yk tworzÄ…c z niego coÅ› w rodzaju rezonatora do wzmacniania dźwiÄ™ku wydanego przez narzÄ…d gÅ‚osowy, a jednoczeÅ›nie dolna część dzioba porusza siÄ™ rytmicznie, caÅ‚e ciaÅ‚o drży - gołąb wydaje wtedy szereg niskich tonów, a potem wyższych, zÅ‚ożonych z samogÅ‚osek i spółgÅ‚osek: uuuu, uuuu, uuuu, uuuu, u-u-u-u-u-wak-wak-wak; taka zwrotka powtarza siÄ™ kilkakrotnie. U turkotów wÅ‚aÅ›ciwych to dźwiÄ™ki turkotania mogÄ… trwać 6-10 minut bez przerwy. Młódki sÄ… zdolne do wydawania takiego gÅ‚osu dopiero po pierwszej zmianie piór, a do formy szczytowej w tym zakresie gołębie tej rasy dochodzÄ… dopiero w wieku 3-4 lat. NależaÅ‚oby tutaj nadmienić, że jednostronna selokcja tych ptaków majÄ…ca na celu udoskonalenie wyłącznie zewnÄ™trznych cech (barwa, rysunek, struktura upierzenia), pociÄ…ga za sobÄ… pogorszenie, a nawet utratÄ™ zdolnoÅ›ci wydawania dźwiÄ™ków charakterystycznych dla turkotów. Tym siÄ™ tÅ‚umaczy, że turkoty o pierwotnym dla tej rasy wyglÄ…dzie wydajÄ… charakterystycz- niejsze i dÅ‚użej trwajÄ…ce dźwiÄ™ki niż rasy o fantazyjnym upierzeniu, np. z podwójnÄ… koronÄ… i z Å‚apciami.




     Centrum powstania rasy znajduje siÄ™ w Azji Åšrodkowej, a mianowicie w Bucharze (miasto obwodowe w Uzbecji). Hipoteza ta oparta jest na pewnych Å›redniowiecznych dokumentach. Opisano tam i podano rysunkowÄ… podobiznÄ™ gołębi czubatych z Å‚apciami pod nazwÄ… russica, utożsamianych przez późniejszych autorów z turkotami.

Turkotu bucharskie
     Turkoty istniaÅ‚y w Bucharze już w roku 1500, po sprowadzeniu ich z Persji. PewnÄ… rolÄ™ w tworzeniu siÄ™ rasy turkotów odegraÅ‚ azjatycki gołąb Å›nieżny (Columba leuconota), który przekazaÅ‚ jej dziedzicznÄ… cechÄ™ wydawania swoistego gÅ‚osu, przypominajÄ…cego bÄ™bnienie, oraz cechÄ™ biaÅ‚ych oczu. Dojść można do wniosku, iż dźwiÄ™ki wydawane przez azjatyckiego gołębia Å›nieżnego sÄ… takie samo jak gruchanie gołębia Å›mieszka z Mekki, zwanego w Polsce szczekaczem jemeÅ„skim lub turkotem arabskim.

     Odkryto także zwiÄ…zek pochodzeniowy miÄ™dzy turkotami Azji Åšrodkowej a tymi, które sÄ… hodowano w Azji PoÅ‚udniowo-Zachodniej. Przypuszcza siÄ™, że protoplaÅ›ci turkotów bucharskich zostali przeniesieni ze starożytnej Judei przez kapÅ‚anów żydowskich uciekajÄ…cych przed dokonujÄ…cymi podbojów legionami rzymskimi. WedÅ‚ug tej wersji kapÅ‚ani żydowscy przewÄ™drowawszy przez MezopotamiÄ™ i PersjÄ™ zatrzymali siÄ™ aż nad brzegami rzeki Amurdaria, gdzie zreorganizowali monaster Bucham, który stal siÄ™ oÅ›rodkiem powstania późniejszego miasta. Nawet po zapanowaniu islamu w Bucharze turkoty, wydajÄ…ce dźwiÄ™ki "podobne do szmeru modlitwy", pozostawaÅ‚y "Å›wiÄ™tymi"..

     Pospolite turkoty niemieckie również pochodzÄ… z Azji PoÅ‚udniowo-Zachodniej, sÄ… bowiem potomkami pospolitego turkota arabskiego, zwanego gołębiem Å›mieszkiem z Mekki, który poprzez AngliÄ™ dotarÅ‚ w dawnych czasach do Niemiec.

Spis treści

Turkoty dwuczube

Turkoty dwuczube

     Turkoty dwuczube to liczna rodzina gołębi. WiÄ™kszość z nich to rasy z nogami upierzonymi jednak istniejÄ… także rasy gÅ‚adkonogie takie jak np. Turkot frankoÅ„ski. WÅ›ród turkotów dwuczubych z nogami upierzonymi ... czytaj wiÄ™cej

Turkoty jednoczube

Turkoty jednoczube

     TURKOTY Z CZUBEM NA CZOLE (JEDNOCZUBE) Z NOGAMI UPIERZONYMI Turkot niemiecki jednoczuby karpiaty      Turkot niemiecki jednoczuby (Deutsche Schnabelkuppigc Trommeltaube). ... czytaj wiÄ™cej

Turkot niemiecki z rozwidlonym ogonem

Turkot niemiecki z rozwidlonym ogonem

     Gołąb ten jest typowym przedstawicielem rasy Gołębia gÅ‚adkogÅ‚owego z Å‚apciami na nogach. Turkot niemiecki z rozwidlonym ogonem (Deutsche belatschte Gabelschwanz Trommeltaube) - rasÄ™ tÄ™ (otrzyma ... czytaj wiÄ™cej

Åšmieszek syjamski

Åšmieszek syjamski

     Åšmieszek syjamski. W Europie nazywany jest także Å›mieszkiem tajlandzkim (Thailand Laugher), a w swojej ojczyźnie - knok-wok, prawdopodobnio z powodu podobieÅ„stwa jego gÅ‚osu do wydawanego przez t ... czytaj wiÄ™cej

Turkot altenburski

Turkot altenburski

     Turkot altenburski (Altenburger Trommel-taube). Glosom wydawanym przez gołębio tej rasy jest typowe turkotanie, w którym powtarzajÄ… siÄ™ sylaby wak-wak. Pod wzglÄ™dem pokroju (budowy ciaÅ‚a) turkot al ... czytaj wiÄ™cej

Turkot arabski

Turkot arabski

Turkot arabski wystÄ™puje w wielu formach barwnych, także pstrokatej.      Turkot arabski (Arabian Trumpeter, Arabisehe Trommeltaube). W Polsco nazywany jest także szczckaczem jemeÅ„skim. W ... czytaj wiÄ™cej

Poprzedni rozdział

Gołębie pocztowe

Następny rozdział

Gołębie kędzierzawe

Komentarze (6)
Autor: admin     (2012-01-01,  13:27:39)      [odpowiedzi: 5]Odpowiedz
Temat:

Komentarze na temat: Gołębie turkoty


Dyskusja użytkowników na temat: Gołębie turkoty


Dodaj nowy wÄ…tek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  • O nas

  • Regulamin

  • Kontakt

Copyright turkoty.pl 2010
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów znajdujących się w serwisie
zabronione bez zgody autorów.