Ból brzucha przed porodem jak przed okresem?

Ból brzucha przed porodem to na ogół nic niepokojącego, ale jeśli masz inne objawy, takie jak ból pleców lub bolesne i regularne skurcze, powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Jeśli masz skurcze, które trwają ponad godzinę, może to być oznaką przedwczesnego porodu (przed 37 tygodniem). Skurcze te mogą również obejmować wyciek płynu z pochwy lub krwi.

Przyczyny

Ból brzucha przed porodem, jak i przed okresem może być normalny – nawet ekscytujący – ale może również sygnalizować coś poważnego. Dla niewielkiej liczby kobiet ból brzucha przed okresem jest początkiem komplikacji ciążowych, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Jedną z najczęstszych przyczyn tego typu bólu jest ból więzadła okrągłego, który pojawia się, gdy twoja macica powiększa się i rozciąga twarde więzadła łączące ją z miednicą. Ból zazwyczaj zaczyna się w drugim trymestrze i może być silny, mówi dr Duff.

Ból więzadła może być ciągłym bólem w podbrzuszu i może się nasilać, kiedy siedzisz, stoisz lub zmieniasz pozycje. Odpoczynek pomaga złagodzić ból.

Niektóre kobiety mogą doświadczać plamienia przed miesiączką, co jest normalną częścią cyklu kobiety. Jest to tak zwane krwawienie międzymiesiączkowe i może być spowodowane zmianami hormonalnymi, krwawieniem implantacyjnym, polipami lub innymi problemami zdrowotnymi.

Symptomy

Ból brzucha jest często normalnym objawem ciąży i zazwyczaj nie ma się czym martwić. Jeśli jednak ból utrzymuje się lub zmienia się z czasem, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub położnej, ponieważ może to oznaczać coś poważnego.

W czasie ciąży wiele różnych rzeczy może powodować ból brzucha, w tym rosnąca macica, wirusy żołądkowe, kamienie nerkowe i włókniaki. Wrażliwość na pokarmy również może wywołać ból brzucha.

Innym częstym objawem ciąży jest ból więzadła okrągłego. Pojawia się on, gdy macica zaczyna się powiększać, a więzadła okrągłe, dwa duże więzadła biegnące od przodu macicy do pachwiny, rozciągają się.

Ten rodzaj bólu zaczyna się zwykle między 18 a 24 tygodniem, czyli mniej więcej wtedy, gdy zaczynasz „pokazywać”. Może występować po obu stronach brzucha. Zmiana pozycji lub gwałtowne ruchy mogą go wywołać. Odpoczynek może pomóc go złagodzić.

Traktowanie

Ból brzucha przed porodem, podobnie jak przed miesiączką, to zazwyczaj nic niepokojącego, chyba że masz inne objawy. Należą do nich krwawienie z pochwy i silny ból.

Kobieta powinna wykonać test ciążowy z moczu oraz badanie ultrasonograficzne, aby sprawdzić lokalizację ciąży i wiek ciążowy, jeśli to możliwe. Kiedy to zostanie potwierdzone, ważne jest, aby wykluczyć inne problemy, takie jak poronienie lub ciąża pozamaciczna.

Jeśli poroniłaś, często występuje ból brzucha w wyniku krwawienia. Jeśli jednak ból jest silniejszy niż normalne krwawienie, skontaktuj się z lekarzem.

Bóle gazowe, rodzaj bólu brzucha, często ustępują po beknięciu lub oddaniu gazów. Choć czasami są silne, nie stają się dłuższe, silniejsze i bardziej zbliżone do siebie w czasie, jak inne poważne objawy.

Kilka dni po porodzie możesz odczuwać bóle poporodowe (skurcze macicy). Są one normalne i będą najbardziej intensywne w drugim i trzecim dniu po porodzie. Można je złagodzić podając ibuprofen lub przepisany lek obkurczający macicę.

Prewencja

Ból brzucha przed porodem, jak i przed okresem, może sygnalizować poważne komplikacje, takie jak poronienie lub ciąża pozamaciczna. Z tego powodu kobiety w wieku rozrodczym, u których przynajmniej raz wystąpi ból brzucha, powinny zostać poddane badaniom ciążowym i badaniu ultrasonograficznemu w celu sprawdzenia wczesnego wieku ciążowego i lokalizacji wewnątrzmacicznej.

Kobieta, u której podczas miesiączki wystąpią bolesne skurcze brzucha, może je złagodzić za pomocą różnych technik, od delikatnych ćwiczeń po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zażywanie dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen lub naproksen, może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny spowodowany produkcją prostaglandyn przez organizm.

Unikanie pokarmów o wysokiej zawartości cukru i soli może również zmniejszyć skurcze. Niektóre owoce i warzywa, takie jak jagody i pomidory, mają właściwości przeciwzapalne. Osoby szukające smacznej przekąski mogą spróbować orzechów i niesolonego masła orzechowego, które zawierają dużo antyoksydantów i składników odżywczych. Pamiętaj, żeby przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli w przeszłości miałeś problemy z układem pokarmowym lub zdiagnozowano u Ciebie infekcję.

Oceń artykuł: Ból brzucha przed porodem jak przed okresem?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5