Co zrobić żeby bakłażan nie był gorzki?

Jeśli jesteś fanem tego ziemistego, mięsnego warzywa, mogłeś zauważyć, że czasami ma ono gorzki smak. Ale nie martw się, jest kilka sposobów na to, żeby bakłażan nie był gorzki.

Jedną z najpopularniejszych metod jest posolenie go przed gotowaniem. To wyciąga wilgoć z bakłażana i zmniejsza jego gorycz.

Solenie

Bakłażany mogą być pyszne, ale mają też gorzki smak, który niektórzy uważają za nieprzyjemny. Na szczęście istnieją sposoby, by sprawić, że nie będą gorzkie.

Solenie bakłażana pomaga wyciągnąć gorzkie soki, które mogą pozostać wewnątrz warzywa. Jest to szczególnie pomocne, gdy planujesz smażyć bakłażana.

W dodatku, solenie sprawia, że bakłażan staje się mniej gąbczasty. Sól wyciąga płyn z warzywa, co powoduje zapadanie się małych kieszonek powietrznych, które utworzyły się w jego porowatej strukturze.

Ten proces może sprawić, że smażony bakłażan stanie się bardziej chrupiący i pikantny. Pomaga też utrzymać jędrność warzywa, żeby nie wchłaniało zbyt dużo oleju podczas smażenia.

Moczenie

Moczenie bakłażanów to prosta, ale skuteczna metoda, która pomaga zmniejszyć gorycz tego warzywa. Wystarczy namoczyć je w misce lub garnku z osoloną wodą. Możesz użyć soli kuchennej lub kiszonej, ale cokolwiek wybierzesz, pomoże to wyciągnąć wilgoć, która przyczynia się do gorzkiego smaku, a także sprawi, że bakłażan stanie się bardziej miękki.

Namoczenie bakłażana zapobiegnie także wchłanianiu przez niego zbyt dużej ilości oleju podczas gotowania. Bakłażany mają gąbczastą konsystencję, więc wchłaniają zaskakująco dużo oleju, gdy kieszenie powietrzne zapadają się podczas smażenia.

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz smażonego, pieczonego czy grillowanego bakłażana, ta metoda jest świetnym sposobem na uniknięcie nadmiaru oleju w daniu. Przed gotowaniem namocz pokrojonego bakłażana w zalewie z przypraw, soli i wody, aby poprawić jego teksturę.

Obieranie

Obierając bakłażana, najlepiej zacząć od góry i kierować się w dół. W ten sposób unikniesz przypadkowego skaleczenia i zaoszczędzisz czas.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest obieranie bakłażana w podłużne paski, a nie w poprzek, ponieważ w ten sposób łatwiej się z nim obchodzić. Dzięki temu skórka nie będzie bardzo twarda, co może utrudniać jedzenie.

Powinnaś też uważać, żeby nie odciąć zbyt dużo skórki, bo może być trudna do usunięcia. Staraj się zostawić około pół cala skórki na spodzie warzywa.

Jeśli chcesz zostawić skórkę, najlepiej wybieraj mniejsze, młodsze bakłażany, które mają cieńszą skórkę. Natomiast starsze bakłażany powinny być obrane przed spożyciem. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz pieczenie lub grillowanie tego warzywa. Pomoże to utrzymać miąższ w całości podczas gotowania i zapobiegnie jego zbytniemu zmiękczeniu.

Usuwanie nasion

Nasiona bakłażanów są jadalne, ale czasami mają gorzki smak. Usunięcie nasion z bakłażana przed gotowaniem pomoże pozbyć się tego smaku i ułatwi delektowanie się bakłażanem.

Możesz usunąć nasiona z bakłażana, przecinając go wzdłuż na pół i odsłaniając nasiona w środku. Nasiona powinny mieć brązowy kolor i można je łatwo usunąć za pomocą łyżki lub rąk.

Alternatywnie możesz namoczyć bakłażana w misce z wodą i rozetrzeć nasiona palcami. Ta metoda jest szczególnie pomocna przy usuwaniu nasion z większych bakłażanów.

Możesz też oddzielić nasiona od miąższu bakłażana, używając robota kuchennego lub blendera. Po prostu dodaj tyle wody do mieszanki, żeby uzyskać konsystencję zupy, a następnie odcedź nasiona od płynu. Żywe nasiona opadną na dno płynu, a nierozwinięte lub niezdolne do życia będą unosić się na powierzchni.

Oceń artykuł: Co zrobić żeby bakłażan nie był gorzki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5