STI, czyli choroby przenoszone drogą płciową, to poważny problem zdrowotny, który może dotknąć każdego, kto jest aktywny seksualnie. Mogą prowadzić do niepłodności, uszkodzenia organów, a nawet śmierci.
STI rozprzestrzeniają się podczas stosunku waginalnego, analnego lub oralnego. Mogą być również przekazywane przez pocałunki, dotykanie genitaliów lub dzielenie się zabawkami seksualnymi.
Opryszczka
Opryszczkę wywołuje wirus zwany herpes simplex typu 1 lub 2. Może być przenoszona z jednej osoby na drugą poprzez seks genitalny lub oralny.
Po wejściu do komórek nerwowych wirus opryszczki pozostaje tam na całe życie. Może uaktywnić się ponownie, gdy wystąpią pewne czynniki wyzwalające – takie jak stres, choroba lub światło słoneczne.
W czasie, gdy wirus opryszczki jest reaktywowany, może zacząć replikować się w komórkach nerwowych i rozprzestrzeniać się. Może również przedostać się do płynów ustrojowych, takich jak ślina czy nasienie, i wywołać zauważalne objawy (epidemia).
Ognisko opryszczki zwykle zaczyna się od mrowienia i swędzenia w okolicy narządów płciowych. Następnie mogą pojawić się pęcherze lub wrzody, a ich gojenie może trwać kilka dni.
Chlamydia
Chlamydia jest powszechną infekcją przenoszoną drogą płciową (STI). Łatwo ją leczyć za pomocą antybiotyków.
Ważne jest, aby regularnie się badać, zwłaszcza jeśli masz mniej niż 25 lat i uprawiałeś seks bez zabezpieczenia w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Ważne jest również, aby twój obecny partner seksualny i inni niedawni partnerzy seksualni również poddali się badaniu i leczeniu.
Większość osób z chlamydią nie ma żadnych objawów, więc mogą one pozostać niewykryte. Dzieje się tak dlatego, że bakterie chlamydii zwykle pozostają w uśpieniu przez wiele lat, zanim wywołają jakiekolwiek objawy.
Rzeżączka
Rzeżączka jest infekcją przenoszoną drogą płciową (STI), która może dotyczyć mężczyzn i kobiet. Bakteria wywołująca rzeżączkę, Neisseria gonorrhoeae, dostaje się do organizmu poprzez seks bez zabezpieczenia i może przenosić się z jednej osoby na drugą.
Infekcja może wystąpić w szyjce macicy, odbycie i odbytnicy, ale najczęściej występuje w genitaliach. Może powodować objawy takie jak pieczenie podczas oddawania moczu, ropne upławy, ból lub dyskomfort w pochwie, penisie, odbycie i swędzenie gardła.
Ważne jest, aby badać się pod kątem rzeżączki i innych STI. Mężczyźni, kobiety, dzieci i młodzież powinni poddawać się badaniom na rzeżączkę podczas regularnych wizyt w lokalnej klinice zdrowia seksualnego lub klinice medycyny moczowo-płciowej (GUM).
Syfilis
Syfilis jest chorobą przenoszoną drogą płciową (STD). Może być przekazywana od partnera seksualnego do partnera seksualnego podczas seksu waginalnego, analnego i oralnego.
Może być również rozprzestrzeniana, gdy partnerzy seksualni dzielą się zabawkami seksualnymi lub innymi rzeczami, które zawierają płyny ustrojowe lub mają kontakt skóra do skóry. Należą do nich deski klozetowe, klamki, baseny, gorące kąpiele, wanny i naczynia do jedzenia.
Zwykle kiła zaczyna się jako bezbolesne owrzodzenie (chancre) na genitaliach lub w ustach. Z tych wrzodów sączy się płyn zawierający bakterie kiły.
Rany zwykle goją się same w ciągu 3 do 6 tygodni. Jednak nie powstrzymują one kiły przed przejściem do kolejnego etapu.
W tym drugim etapie możesz mieć szorstką, czerwoną lub brązową wysypkę. Może ona pojawić się na rękach, nogach lub innych częściach ciała.
HIV
HIV jest przenoszona drogą płciową poprzez krew i nasienie (rodzaj płynu w organizmie, który jest używany do komunikacji seksualnej). Posiadanie wielu partnerów seksualnych, wstrzykiwanie narkotyków i seks bez zabezpieczenia zwiększają ryzyko zakażenia.
Leczenie HIV może zapobiec rozwojowi wirusa do AIDS. Może też pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na inne choroby weneryczne.
Ważne jest, abyś poddał się leczeniu HIV przed staraniem się o dziecko, ponieważ może to obniżyć ryzyko przeniesienia wirusa. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem rodzinnym lub pracownikiem służby zdrowia.
Kilka chorób wenerycznych, takich jak rzeżączka i chlamydia, można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Leczenie kiły również może pomóc w wyleczeniu infekcji. W przypadku innych STI, takich jak zapalenie wątroby typu A i B, istnieją szczepionki, które chronią przed nimi.