Nauczyciele często zastanawiają się, czy mogą wziąć urlop w trakcie roku szkolnego. Mają prawo do prawie trzech miesięcy płatnego urlopu w lecie.
Muszą jednak być świadomi swoich praw i ograniczeń. Ważne jest, by przestrzegać zasad obowiązujących w danym okręgu szkolnym. Jeśli nauczyciel bierze urlop, musi poinformować szkołę z dużym wyprzedzeniem o dacie wyjazdu.
Ile dni nauczyciele mają wolnego?
Nauczyciele z definicji mają inny harmonogram pracy niż większość innych zawodów. Zazwyczaj pracują 180 lub więcej dni w roku, wliczając w to wszystkie święta, ferie zimowe i wiosenne.
Nauczyciele mają też czas na uczestniczenie w kursach lub warsztatach doskonalenia zawodowego latem i poza szkołą. Choć może się to wydawać luksusem, często korzystają z możliwości doskonalenia zawodowego bez konieczności podejmowania dodatkowego wysiłku w trakcie roku szkolnego.
W wielu okręgach obowiązują jasne, pisemne zasady określające, kiedy nauczyciele mogą być nieobecni z powodu doskonalenia zawodowego, a kiedy muszą być w klasie podczas dni lub wieczorów. Dzięki temu nauczyciele nie tracą ważnych informacji, których potrzebują, by pomóc uczniom odnieść sukces w klasie.
Czy nauczyciele mają dni chorobowe?
Większość okręgów ma zasady, zgodnie z którymi nauczyciele zatrudnieni na pełny etat i inni pracownicy, którzy pracują 600 lub więcej godzin rocznie, mają prawo do pewnej liczby dni chorobowych. Dni te mogą być wykorzystane na chorobę osobistą lub rodzinną i są opłacane przez dystrykt.
Wielu nauczycieli choruje od czasu do czasu, ale ważne jest, by w czasie choroby pozostali w domu i odpoczęli. Jeśli nauczyciel zgromadził dużą ilość niewykorzystanego urlopu chorobowego lub osobistego, niektóre okręgi pozwalają mu na wypłatę dodatkowych dni na koniec roku szkolnego lub po przejściu na emeryturę. Niektóre okręgi mają również „bank chorobowy”, w którym nauczyciele mogą przekazać swoje niewykorzystane zwolnienia lekarskie innemu nauczycielowi, który nie może przyjść do pracy z powodu choroby.
Czy nauczyciele otrzymują dni urlopowe?
W przeciwieństwie do większości pracowników zawodowych, nauczyciele nie otrzymują płatnych dni urlopowych. Zamiast tego większość okręgów zapewnia swoim nauczycielom określoną liczbę dni zwolnienia lekarskiego (średnio 11) oraz ograniczoną liczbę dni osobistych.
Zwolnienie lekarskie jest zwykle brane z powodów osobistych, takich jak choroba, ale może być również wykorzystane do pokrycia różnych nagłych wypadków. Może to być wizyta u lekarza w celu uzyskania nowej diagnozy, niespodziewana katastrofa, taka jak pożar lub powódź w domu, lub żałoba po członku rodziny.
Niektóre okręgi szkolne oferują dodatkowy urlop chorobowy i osobisty, aby pomóc nauczycielom w radzeniu sobie ze stresem życiowym. Na przykład w Newark niewielki odsetek nauczycieli (ci z 25-letnim lub dłuższym stażem) otrzymuje co roku dodatkowe 10 dni zwolnienia lekarskiego.
Kalifornia i Oklahoma mają podobne zasady. Nauczyciele, którzy wyczerpią swoje osobiste zwolnienie lekarskie, mogą je przekazać do banku urlopów chorobowych w przypadku katastrofy, który jest wykorzystywany, gdy nauczyciel potrzebuje dodatkowego czasu wolnego w związku z problemami zdrowotnymi.
Czy nauczyciele mogą wziąć urlop w trakcie roku szkolnego?
Nauczyciele muszą być ostrożni, gdy pytają swoje okręgi szkolne, czy mogą wziąć urlop w trakcie roku szkolnego. Mogą w ogóle nie mieć prawa do urlopu, jeśli okręg nie wyrazi na to zgody, ale istnieją wyjątki z pewnych powodów, takich jak śluby czy pogrzeby.
Niektóre szkoły pozwolą ci nawet na krótką przerwę, jeśli jesteś na urlopie macierzyńskim, ale większość nie. Niektóre szkoły pozwalają nawet na krótką przerwę, jeśli jesteś na urlopie macierzyńskim, ale większość nie pozwala na to. Mają też zasady, które nie pozwalają nauczycielom prosić o wolne przez tydzień lub dłużej i nie mogą tego robić w pierwszych trzech tygodniach szkoły.
Jednakże ostatnie badania przeprowadzone w Anglii wykazały, że podróżowanie na wakacje dla nauczycieli może zmniejszyć ich poziom niepokoju po powrocie do pracy. Może pomóc im szybciej dojść do siebie po wyczerpaniu emocjonalnym.