Występowanie nieprawidłowych komórek nabłonka w teście Pap może cię zaniepokoić. Nie oznacza to jednak, że masz raka szyjki macicy.
Dobrze jest omówić wyniki z lekarzem, a następnie dowiedzieć się, jakie leczenie jest zalecane. Być może będziesz potrzebowała innych badań, aby ustalić przyczynę.
Atypowe komórki płaskie
Poszłaś na zwykły test Pap, ale otrzymałaś nieprawidłowy wynik. Jak myślisz, co się dzieje?
Możesz mieć atypowe komórki płaskie (ASCUS) lub wewnątrznabłonkową zmianę płaską (SIL). ASCUS jest najczęstszą nieprawidłowością i zazwyczaj jest nieszkodliwa.
SIL może być wysokiej klasy (high-grade squamous intraepithelial lesions, lub HGSIL) lub niskiej klasy. Większość SIL z czasem ustępuje samoistnie, ale niektóre mogą przekształcić się w raka.
ASC-US (atypowe komórki płaskie o nieokreślonym znaczeniu) oznacza zmiany komórek nabłonka szyjki macicy, które nie są definitywnie związane z SIL. Zmiany te są zwykle łagodne i mogą być widoczne w rozmazie Pap.
Kryteria cytologiczneASC-US obejmują powiększone jądra, zwiększony stosunek jądrowo-cytoplazmatyczny i minimalny hiperchromatyzm. Ponadto komórki te wykazywały halo i atypową parakeratozę (gęsty pomarańczowy nalot). Badacze stwierdzili, że kryteria ASC-US nie były znacząco związane z wynikami histologicznymi ani z pozytywnym wynikiem testu HR-HPV.
Płytkowa zmiana śródnabłonkowa
Płytkowa zmiana śródnabłonkowa to obszar nieprawidłowych komórek nabłonkowych na powierzchni szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu lub penisa. Może być przyczyną raka szyjki macicy lub stanów przedrakowych i można ją wykryć za pomocą testu Pap.
Jest spowodowana zakażeniem pewnymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). HPV powoduje wzrost liczby nieprawidłowych komórek nabłonka, co może prowadzić do zmian przedrakowych na szyjce macicy i w pochwie.
Niektóre zmiany płaskonabłonkowe o niskim stopniu złośliwości są łagodne i ustępują same bez leczenia. Jednak inne wymagają natychmiastowego leczenia w celu usunięcia nieprawidłowej tkanki.
Jeśli twój raport cytologiczny wykaże, że masz LSIL, nieprawidłowość ta powinna zostać usunięta lub zniszczona, aby zapobiec rakowi szyjki macicy. Twój lekarz może zalecić częstsze wykonywanie testów Pap lub testu HPV, aby pomóc w identyfikacji i leczeniu innych komórek przedrakowych, które są obecne.
Atypowe komórki gruczołowe
Jeśli test Pap wykazał nieprawidłowe komórki nabłonka, Twój lekarz może chcieć wykonać więcej badań. Komórki te mogą pochodzić z wewnętrznej części szyjki macicy lub z wyściółki macicy i mogą być oznaką raka lub innego poważnego schorzenia.
Atypowe komórki gruczołowe (AGC) to kategoria nieprawidłowości cytologicznych rozpoznawanych, gdy komórki gruczołowe wykazują zmiany, ale nie mają cech gruczolakoraka in situ lub inwazyjnego gruczolakoraka szyjki macicy. Należą do nich atypowe komórki endocerwikalne (EC), atypowe komórki endometrialne (AMC), atypowe komórki gruczołowe, nieokreślone inaczej (AGC-NOS) oraz atypowe komórki gruczołowe, sprzyjające neoplazji (AGC-FN).
Interpretacja atypowych komórek gruczołowych w testach Pap i badaniach przesiewowych w kierunku neoplazji gruczołowej pozostaje wyzwaniem. Powtarzalność interpretacji testów AGC Pap jest słaba, a w trakcie obserwacji wiele z tych przypadków okazuje się reprezentować ukryty łagodny stan.
Rak
Rak występuje wtedy, gdy normalne komórki dzielą się w sposób niekontrolowany i mogą rosnąć i rozprzestrzeniać się (przerzuty). Mogą także niszczyć pobliskie tkanki.
Wiele nowotworów nie daje żadnych objawów, dopóki nie staną się bardzo poważne. Niektóre jednak mogą powodować zauważalne objawy, które szybko się pogarszają.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoim ciele, które trwają dłużej niż dwa tygodnie, porozmawiaj z lekarzem. Może on zalecić dalsze badania.
Zmiany skórne to nowe znamiona lub zmiany na skórze, guzek, który krwawi lub łuszczy się, oraz nietypowy kolor skóry.
Zmiany w zwyczajach jelitowych, takie jak zaparcia lub luźniejsze stolce, również mogą sygnalizować problem. Twój lekarz może Ci pomóc, jeśli masz problemy z siusianiem lub krew w kupie.
Komórki nabłonka znajdują się w wielu miejscach ciała, w tym w układzie pokarmowym, jamie ustnej, szyjce macicy i gruczołach. Składają się z trzech rodzajów: płaskich, prostopadłościennych i kolumnowych. Pobiera się je podczas testów Pap i biopsji. Testy te poszukują zmian w tkance nabłonkowej tych obszarów.