Do jakiego lekarza z bolącymi piersiami?

Jeśli masz ból piersi, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Ważne jest, abyś szukała pomocy medycznej we wczesnym stadium, ponieważ podstawowe problemy, takie jak zapalenie sutka i rak piersi, mogą być leczone, zanim spowodują więcej problemów.

Twój ginekolog przeprowadzi kliniczne badanie piersi i może zlecić takie badania, jak mammografia, USG lub biopsja. Badania te pomogą określić, czy ból piersi ma charakter łagodny (nienowotworowy), złośliwy (nowotworowy) czy mieszany.

Przyczyny

Jest kilka stanów, które mogą powodować ból w piersiach. Do najczęstszych należą infekcje (takie jak zapalenie sutka) i nowotwory, w tym chłoniak.

Zmiany hormonalne mogą powodować ból piersi. Na przykład, jeśli nie stosujesz hormonalnej kontroli urodzeń, twoja miesiączka może zwiększyć poziom estrogenu i progesteronu w tkance piersi.

To może sprawić, że kanaliki odprowadzające mleko w piersiach spuchną, zatrzymując płyn. Może to powodować bolesność przed miesiączką, która zwykle ustępuje po rozpoczęciu okresu.

Inne zmiany hormonalne mogą powodować tkliwość i obrzęk piersi, na przykład podczas ciąży lub w pierwszej fazie menopauzy. Przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej również może powodować tkliwość i opuchliznę piersi, ale zwykle ustępuje ona po zaprzestaniu leczenia.

Używanie acetaminofenu, ibuprofenu lub innych dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych może pomóc w bólu piersi. Pomocne może być także prowadzenie stylu życia, np. unikanie kofeiny i nikotyny oraz noszenie podtrzymującego biustonosza podczas ćwiczeń.

Objawy

Wiele kobiet doświadcza bólu piersi w pewnym momencie swojego życia. Ból może być ostry, pulsujący lub tępy i może dotyczyć obu piersi lub tylko jednej.

Ból piersi zwykle ustępuje samoistnie. Jeśli jednak odczuwasz częsty lub silny ból, koniecznie udaj się do lekarza na badanie.

Zmiany hormonalne podczas cyklu miesiączkowego mogą powodować tkliwość i obrzęk piersi. Jest to częsty objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), a rzadziej choroby zwłóknieniowej piersi.

W okresie poprzedzającym miesiączkę poziom estrogenu i progesteronu ulega wahaniom, co powoduje obrzęk przewodów i gruczołów piersiowych. Obrzęk może powodować tkliwość i ból w piersiach lub wokół brodawek.

Diagnoza

Jeśli doświadczasz bólu piersi, który nie wydaje się być związany z miesiączką, być może nadszedł czas, by zobaczyć się z lekarzem. Może to być oznaka czegoś poważniejszego, na przykład raka piersi.

Twój lekarz przeprowadzi badanie fizyczne, zwane klinicznym badaniem piersi. Będzie szukał jakichkolwiek guzków lub zmian w Twoich piersiach, które mogą wskazywać na problem z piersiami.

Może również wykonać mammografię (zdjęcie rentgenowskie) Twoich piersi. Jeśli mammografia wykaże coś podejrzanego, lekarz może zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego lub biopsji danego obszaru.

Większość przypadków bólu piersi jest łagodna i ustępuje bez leczenia. Jeśli jednak ból nie ustępuje po kilku zabiegach, ważne jest, abyś się zdiagnozował. Pomoże to lekarzowi ustalić przyczynę bólu i opracować plan leczenia, który złagodzi objawy.

Leczenie

Wiele kobiet doświadcza bólu piersi w pewnym momencie swojego życia. Może on być ostry, kłujący, tępy, pulsujący lub bolesny.

Zwykle ten ból nie jest nowotworowy i łatwo sobie z nim poradzić. Jednak w razie obaw powinnaś porozmawiać z lekarzem.

Najczęstszą przyczyną bolesności piersi są hormony. Poziom hormonów jest regulowany przez jajniki, a kiedy spada, piersi mogą boleć lub stać się bolesne.

Ból piersi może być także wynikiem zapalenia sutka, czyli infekcji tkanki piersi. Jeśli to jest przyczyną, lekarz przepisze Ci antybiotyki, aby wyleczyć infekcję i złagodzić objawy.

Niektóre kobiety cierpią na cykliczny ból piersi, który pojawia się co miesiąc w okolicach miesiączki. Ten rodzaj bólu piersi często dobrze reaguje na leczenie, które może obejmować przyjmowanie leku takiego jak danazol.

Niektóre kobiety odkryły, że zmiana rodzaju pigułki antykoncepcyjnej pomaga zmniejszyć cykliczny ból. Inne propozycje leczenia obejmują ograniczenie ilości kofeiny lub słonych i tłustych potraw.

Oceń artykuł: Do jakiego lekarza z bolącymi piersiami?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5