Dżem z pigwy to łatwy do zrobienia, całkowicie naturalny przetwór bez dodatku konserwantów. Doskonale nadaje się do smarowania tostów lub dodawania do smoothie, jest też pyszny jako przyprawa.
Wspaniałe połączenie z serami marmurkowymi, takimi jak Roquefort. To smaczne smarowidło do deski wędlin lub jako smarowidło do crostini.
1. Rozsmaruj na grzance
Pigwa, zwana też membrillo, to owoc śródziemnomorski, który jest używany w tym regionie od ponad 4000 lat. Przypomina nieco grudkowatą gruszkę, ale odpowiednio przyrządzona może stać się gładkim dżemem o lekko cierpkim smaku.
Dżem z pigwy rozsmarowany na grzance to doskonały wybór na śniadanie. Dobrze komponuje się także z serem i krakersami jako przystawka lub deska wędlin.
Ten przepis na domowy dżem jest bardzo łatwy do przygotowania i bardzo smaczny! Wypróbuj go jako smarowidło na porannych tostach lub jako dodatek do crostaty – pikantnego ciasta francuskiego.
2. Dodaj do smoothie
Dżem pigwowy jest świetny sam w sobie, ale jest też bardzo dobry jako dodatek do smoothie, aby słodko rozpocząć dzień. Jest niskokaloryczny i zawiera dużo błonnika, co jest idealne, jeśli starasz się schudnąć.
Najlepszym sposobem na dodanie dżemu z pigwy do smoothie jest zetarcie owoców na tarce, a następnie ugotowanie ich do momentu, aż odparują całą wodę. Dzięki temu dżem ma gęstszą konsystencję i piękny różowo-złoty kolor.
Możesz też zrobić tę galaretkę z jabłkami i chili, żeby nadać jej pikantny charakter. Galaretka jest naprawdę uniwersalna i można ją podawać z grzankami, na posmarowanym masłem chlebie, a nawet jako dodatek do płatków śniadaniowych!
3. Upiecz z nią
Pigwa to fascynujący owoc, który ma wyjątkowy smak i konsystencję. Na surowo może być bardzo cierpka i cierpka, ale po ugotowaniu powstaje z niej fantastyczny dżem lub galaretka.
Gotowanie pigwy pomaga usunąć z niej cierpkość i sprawia, że staje się miękka. Gwałtowny, słodki i aromatyczny smak dżemu z pigwy jest doskonałym dodatkiem do serów, wędlin i ciastek. Stanowi też pyszny prezent.
4. Dodaj do ciasta
Dżem z pigwy to owoc, który dobrze komponuje się z wieloma potrawami. Jest pyszny na grzance, w smoothie, a także może być użyty do dodania odrobiny słodyczy do ciasta, takiego jak to.
To ciekawie wyglądający owoc, który przypomina skrzyżowanie gruszki z jabłkiem, ma suchy, twardy miąższ, ale po ugotowaniu jest bardzo słodki. Ma dużą ilość pektyn, które pozwalają jej zżelować się w galaretkę po zmieszaniu z cukrem i ugotowaniu.
Ugotowana pigwa ma wspaniały różowy kolor. Jest wtedy gotowa do włożenia do garnka z cukrem i wodą, którą gotuje się do momentu, aż cała woda wyparuje, a pigwa stanie się miękka.
5. Przygotowanie domowych ciasteczek
Gdy dorastałem w Egipcie, moja mama często robiła domowe ciasteczka z dżemem z pigwy. Jest to tradycyjny dżem i bardzo łatwy do zrobienia.
Pigwa to owoc, który wygląda jak skrzyżowanie jabłka z gruszką, nie jedzono jej długo, zanim niektóre rodziny chłopskie w północnych Włoszech zaczęły używać jej w kuchni, dając początek wspaniałej tradycji dżemów i przetworów.
Pigwa jest naturalnie kwaśna, co czyni ją doskonałym wyborem do konserwowania. Dobrze przechowuje się w lodówce i jest idealna do przygotowania domowych ciasteczek.