Martwienie się o ludzi może być kuszące, ale nie jest zdrowe. Może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, wywołać objawy lękowe, takie jak bóle głowy, problemy żołądkowe i napięcie mięśniowe, a także utrudnić koncentrację.
Jeśli martwisz się za bardzo, czas zrobić krok do tyłu. Naucz się przestać martwić o ludzi i zacznij cieszyć się życiem.
1. Skończ z uszczęśliwianiem ludzi na siłę.
Uszczęśliwianie ludzi na siłę jest nawykiem, który wielu ludzi wyrabia sobie i z trudem go przełamuje. Często wynika z niskiego poczucia własnej wartości i potrzeby bycia podziwianym, docenianym i kochanym.
Ale choć bycie dobrym słuchaczem i pomaganie innym może być pomocne, to robienie tego na własną szkodę może prowadzić do długoterminowych problemów, takich jak depresja, lęk i wypalenie.
Zamiast mówić „tak” na każdą prośbę, którą się od ciebie wymaga, zastanów się przez chwilę nad kosztami i korzyściami. W ten sposób upewnisz się, że decyzja jest naprawdę dobra.
Możesz też poprosić o pomoc przyjaciela lub terapeutę. Pomogą ci oni zrozumieć, jak powiedzieć „nie” bez poczucia krytyki czy osądzania. Mogą też pomóc Ci zrozumieć, jak inni ludzie mogą reagować na Twoje nowe granice.
2. Nie pozwól, aby opinie innych ludzi wpływały na Ciebie.
Jeśli nie zamierzasz pozwolić, aby opinie innych ludzi wpływały na Twoje życie, to sensowne jest skupienie się na sobie i na tym, czego chcesz. Będziesz zaskoczony wynikami. Ponadto prawdopodobnie będziesz się lepiej bawił.
Najlepszym sposobem na to, by przestać się przejmować tym, co myślą inni, jest jasne określenie, czego naprawdę chcesz w życiu, a następnie wyjście i zrealizowanie tego. Pozwoli Ci to spojrzeć na wszystko z nowej perspektywy i mieć więcej energii na dobre rzeczy, takie jak przebywanie z bliskimi.
Jest wiele sposobów, aby to osiągnąć, ale jednym z najskuteczniejszych jest bycie szczerym wobec siebie, co do tego, kim jesteś i do czego jesteś zdolny.
Użycie tej wiedzy na swoją korzyść pozwoli Ci stworzyć szczęśliwe i zdrowe życie, o którym zawsze marzyłeś. Może minąć trochę czasu, zanim osiągniesz swoje marzenia, ale dzięki praktyce i determinacji wkrótce przekonasz się, że wszystko jest w zasięgu ręki.
3. Zaakceptuj fakt, że nie możesz zadowolić wszystkich.
Próbowanie zadowolenia wszystkich jest wielką stratą czasu. Pozbawia cię szczęścia, rujnuje związki i może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk, depresja, uraza czy złość.
W końcu może nawet prowadzić do choroby fizycznej i śmierci. Ważne jest, by zaakceptować fakt, że nie można zadowolić wszystkich i nauczyć się wyznaczać i utrzymywać własne granice.
Ważne jest też, by przyjąć do wiadomości, że opinie i oceny innych ludzi o tobie są oparte na ich własnym postrzeganiu twojego zachowania. Nieważne, jak wielkie są twoje intencje, ktoś nie pochwali tego, co robisz i mówisz.
Najważniejsze jest to, by przestać się martwić tym, co myślą o tobie inni ludzie, a zacząć skupiać się na sobie. Kiedy to zrobisz, przekonasz się, że przyciągasz lepszych przyjaciół i tworzysz bardziej znaczące związki. Trudno będzie zrezygnować z potrzeby podobania się, ale jest to niezbędne dla Twojego szczęścia i dobrego samopoczucia. Przezwyciężenie tendencji do zadowalania ludzi może zająć trochę czasu, ale możesz robić postępy małymi krokami.
4. Nie pozwól, by osądy innych ludzi miały na Ciebie wpływ.
Im bardziej pozwolisz, by osądy i opinie innych ludzi miały na Ciebie wpływ, tym trudniej będzie Ci znaleźć szczęście. Dzieje się tak dlatego, że kiedy skupiasz się na tym, co myślą inni ludzie, odciągasz swoją uwagę od rzeczy, które naprawdę mają znaczenie.
Zamiast tego skup się na tym, czego chcesz dla siebie i jaki jest twój cel w życiu. Kiedy już jasno określisz, czego chcesz, nie będziesz się tak bardzo przejmował tym, co mówią o tobie inni ludzie.
Pamiętaj, że osądy nie zawsze są faktami, często powstają ze strachu i niepewności. Są dobrze naoliwioną maszyną emocjonalną, która może zniszczyć związki i uczynić cię nieszczęśliwym raz po raz.
Poświęcenie czasu na zrozumienie, skąd bierze się osąd danej osoby, pomoże ci określić, kiedy należy potraktować go poważnie. Zadaj sobie 12 pytań, które pomogą Ci zdecydować, czy ich opinia ma teraz znaczenie, czy nie.