Zaburzenia kręgosłupa szyjnego mogą powodować ból lub drętwienie szyi, głowy, szczęki, ramion lub nóg. Dolegliwości te są zwykle spowodowane urazem lub zwyrodnieniem struktur kręgosłupa szyjnego.
Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu ułożonych w stos kości zwanych kręgami. Pierwsze dwa kręgi, zwane atlasem i osią, podtrzymują czaszkę.
1. Masaż
Jeśli cierpisz na ból szyi, masaż może być skutecznym sposobem na zmniejszenie nacisku na kręgosłup szyjny. Uważa się, że zwiększa on przepływ krwi, co pomaga mięśniom pozbyć się napięcia i węzłów.
Masaż leczniczy może również poprawić zdrowie tkanek osłabionych przez stres i urazy. Może zmniejszyć stan zapalny w komórkach, co pomoże ciału wyleczyć się i zapobiec dalszym uszkodzeniom.
Przed skorzystaniem z masażu poinformuj terapeutę o wszelkich problemach zdrowotnych, jakie możesz mieć. Będzie on mógł dostosować zabieg do Twoich potrzeb.
2. ciepło
Ciepło może zmniejszyć nacisk na kręgosłup szyjny, zwłaszcza gdy jest stosowane prawidłowo. Jest to pierwsza metoda leczenia, którą większość fizykoterapeutów zaleca w przypadku bólu pleców, ponieważ jest bezpieczna, skuteczna i niedroga.
Ciepło, niezależnie od tego, czy jest to lód, ciepło czy wilgoć, może pomóc zmniejszyć nacisk na szyję poprzez rozluźnienie mięśni i poprawę krążenia. Wilgotne ciepło przenika przez skórę szybciej i skuteczniej niż suche, więc szybciej poczujesz ulgę.
W niektórych przypadkach lepiej unikać stosowania ciepła, dopóki nie skonsultujesz się z pracownikiem służby zdrowia. Może to dotyczyć takich stanów, jak zaburzenia krwawienia, zlokalizowane obrzęki, stany skórne, takie jak oparzenia słoneczne lub wysypka, na metal – implanty i biżuterię lub na ciężarną macicę.
3. Lód
Jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu na zmniejszenie nacisku na kręgosłup szyjny, wypróbuj lód. Jest to technika uśmierzania bólu znana od lat i może być bardzo skuteczna, jeśli jest stosowana prawidłowo.
Kluczem do stosowania lodu jest stosowanie go w krótkich dawkach i tylko tak często, jak tego potrzebujesz. Najlepiej też nie dopuszczać do tego, by lód pozostawał na skórze przez dłuższy czas, ponieważ może to spowodować uszkodzenia i nasilenie bólu.
Lód jest przydatny w przypadku bólu szyi spowodowanego stanem zapalnym lub obrzękiem w wyniku urazów, takich jak zwichnięcia, naciągnięcia i zapalenie kaletki maziowej, a także zapalenia stawów, ścięgien i nerwów. Nie jest jednak zalecana w przypadku porannej sztywności, która może być spowodowana złymi nawykami podczas snu lub źle dobraną poduszką.
4. Ćwiczenia
Jeśli cierpisz na ból lub sztywność karku, możesz zmniejszyć nacisk na kręgosłup szyjny, wykonując różne ćwiczenia. Ćwiczenia rozciągające mogą pomóc zwiększyć mobilność i skorygować brak równowagi mięśniowej, natomiast ćwiczenia wzmacniające wspierają szyję i promują dobrą postawę.
W zależności od stanu zdrowia i poziomu bólu, fizykoterapeuta może pomóc Ci stworzyć bezpieczną rutynę ćwiczeń, która zmniejszy objawy. Ważne jest jednak, abyś zaprzestał wszelkich ćwiczeń szyi, które pogarszają objawy.
Jednym ze sposobów na złagodzenie bólu szyi jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających w ciągu dnia, w zależności od potrzeb. Proste rozciąganie polega na siedzeniu prosto na stabilnym krześle lub staniu z plecami opartymi o ścianę.
5. Leki
Twój lekarz może przepisać leki, które zmniejszą nacisk na kręgosłup szyjny. Leki takie jak acetaminofen i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są powszechnymi lekami pierwszego rzutu w przypadku bólu szyi.
Twój lekarz może również zasugerować leki rozluźniające mięśnie, aby zmniejszyć sztywność i związany z nią ból. Leki te wiążą się z receptorami w błonie komórkowej mięśni i hamują nagłe, mimowolne skurcze mięśni, które powodują ból szyi.
Twój lekarz może również zalecić znieczulenie zewnątrzoponowe lub blokadę stawu twarzowego, aby złagodzić ból spowodowany uciskiem nerwów w kręgosłupie szyjnym. Zastrzyki te dostarczają steroidy i leki znieczulające bezpośrednio do korzenia nerwowego lub stawu kręgosłupa, który jest przyczyną bólu szyi.