Istnieje wiele sposobów na pozbycie się owłosienia z twarzy. Skóra twarzy jest jednak bardziej delikatna niż inne części ciała, dlatego należy wybierać ostrożnie.
Golenie jest często uważane za bezpieczny sposób usuwania włosów z twarzy, ale w rzeczywistości może powodować podrażnienia i prowadzić do większych problemów skórnych. W rzeczywistości Amerykańska Akademia Dermatologiczna (AAD) odradza golenie włosów na twarzy.
Golenie
Golenie to popularna technika usuwania włosów, która polega na użyciu maszynki do golenia lub innego narzędzia z ostrymi krawędziami do ścinania włosów na poziomie skóry. Jest często stosowana przez mężczyzn i kobiety do usuwania niechcianych włosów z twarzy.
Golenie nie jest wprawdzie rozwiązaniem trwałym, ale może pomóc w uzyskaniu gładszej i bardziej promiennej skóry. Pomaga bowiem usunąć nadmiar oleju i zanieczyszczeń ze skóry, dzięki czemu wygląda ona na bardziej promienną.
Golenie złuszcza również skórę i zapobiega wrastaniu włosków. Powoduje jednak skaleczenia i zadrapania, dlatego ważne jest przestrzeganie odpowiedniej techniki.
Wycieranie
Wycieranie to świetna, podstawowa metoda usuwania włosków w domu. Jest niedroga, łatwa i szybka, a jej efekty utrzymują się przez kilka tygodni.
Należy jednak pamiętać, że pęseta może być bolesna, zwłaszcza gdy używasz narzędzi niskiej jakości. Może też powodować wrastanie włosków, blizny i tymczasowe zaczerwienienie skóry.
Jeśli szukasz bardziej trwałego rozwiązania problemu owłosienia na twarzy, wybierz woskowanie lub nitkowanie. Obie metody usuwają włoski z korzenia, dzięki czemu nie odrastają nawet przez sześć tygodni.
Woskowanie
Woskowanie to skuteczny sposób na pozbycie się owłosienia z twarzy. Szybko wyrywa włoski z korzenia poprzez powtarzające się szarpnięcia.
Nie uszkadza też skóry, jak to mogą zrobić inne metody usuwania włosków, takie jak golenie czy depilacja pęsetą.
W przeciwieństwie do depilacji pęsetą, depilacja woskiem usuwa każdy włos całkowicie z mieszka włosowego. Zapobiega to odrastaniu włosów i sprawia, że każde pasmo jest delikatniejsze i bardziej miękkie.
Jedną z wad depilacji woskiem jest to, że może powodować wrastanie włosków. Jest to jednak mniejszy problem, jeśli stosujesz najlepsze metody pielęgnacji skóry przed i po woskowaniu.
Gwintowanie
Gwintowanie to popularna technika usuwania włosów, która wywodzi się z Indii i Azji. Polega na usuwaniu pojedynczych włosków z mieszków włosowych za pomocą skręconej bawełnianej nici.
To świetny wybór dla tych, którzy nie lubią dotykać twarzy pęsetą, ponieważ nić nie zrywa skóry. Ponadto, ponieważ usuwa włoski od nasady, a nie wyrywa je z powierzchni, nie pozostawia skóry tak podrażnionej, jak inne metody.
Zależnie od rodzaju skóry, nitkowanie może powodować przejściowe zaczerwienienie i wrażliwość po zabiegu, ale zazwyczaj szybko ustępuje. Po zabiegu możesz zastosować żel łagodzący, taki jak woda różana, aloes lub olejek z drzewa herbacianego.
Vaniqa
Vaniqa to krem, który pomaga ograniczyć wzrost niechcianych włosów na twarzy. Działa poprzez hamowanie białka zwanego dekarboksylazą ornitynową, które spowalnia wzrost włosów.
Jest to lek dostępny tylko na receptę, więc musisz uzyskać na niego receptę od lekarza. Można to zrobić umawiając się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarki środowiskowej.
Krem należy stosować dwa razy dziennie, w odstępie co najmniej 8 godzin. Zanim zauważysz poprawę wyglądu skóry, może minąć do ośmiu tygodni.