Nadnercza, dwa małe gruczoły wielkości orzecha włoskiego, które znajdują się na szczycie każdej nerki, odgrywają ważną rolę w produkcji hormonów, ciśnieniu krwi, równowadze płynów i metabolizmie.
Zmęczenie nadnerczy to przewlekły stan, który wpływa na zdrowie tych gruczołów. Kiedy nadnercza nie funkcjonują, możesz czuć się zmęczony i wyczerpany, zwłaszcza po dobrze przespanej nocy.
1. Zmniejsz stres
Kiedy jesteśmy zestresowani, nasz mózg wysyła sygnały do nadnerczy, które uwalniają kortyzol (adrenalinę i noradrenalinę). Hormony te pomagają nam reagować w sytuacjach stresowych, a także utrzymywać ciało w dobrej kondycji.
Ale ciągły stres przez dłuższy czas może spowodować, że połączenie mózg-nadnercza przestanie działać, co spowoduje chroniczne nadmierne uwalnianie kortyzolu. Może to prowadzić do wielu objawów, w tym głębokiego zmęczenia, bezsenności i gromadzenia się tłuszczu na brzuchu.
Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele naturalnych sposobów na zmniejszenie stresu i przywrócenie pracy nadnerczy.
Na przykład stosuj dietę opartą na produktach roślinnych, dużo snu i ćwiczeń, medytuj i utrzymuj kontakty społeczne. Te nawyki pomagają organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem i na dłuższą metę sprawiają, że czujemy się lepiej.
Używanie olejków eterycznych, takich jak lawendowy czy z drzewa herbacianego, aby zrelaksować ciało, również może obniżyć poziom stresu. Zapisz się na moje bezpłatne szkolenie online, żeby dowiedzieć się więcej o tym, jak używać olejków eterycznych do łagodzenia stresu i leczenia zmęczenia nadnerczy!
2. Dobrze się odżywiaj
Jeśli chcesz przywrócić prawidłową pracę nadnerczy, musisz dobrze się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Musisz też usunąć wszelkie pokarmy i toksyny, które powodują stres w nadnerczach.
Zmiany w diecie są kluczem do wspierania zdolności organizmu do samoleczenia w sposób naturalny, co oznacza usunięcie pokarmów o wysokiej zawartości cukru i białej mąki oraz dodanie dużej ilości zdrowych tłuszczów. Możesz to zrobić, odstawiając kofeinę i zastępując ją koktajlem proteinowym na śniadanie, unikając alkoholu i cukru oraz jedząc regularne, pełnowartościowe posiłki, które są wypełnione węglowodanami złożonymi, błonnikiem i dobrymi tłuszczami.
Kofeina, pokarmy wywołujące stany zapalne i alkohol to powszechne stresory żywieniowe, które rozregulują twój system nadnerczy. Należy je odstawić na jakiś czas, żeby organizm mógł się zregenerować.
3. Ćwiczenie
Ćwiczenie jest potężnym narzędziem do walki ze stresem i może być korzystne dla osób ze zmęczeniem nadnerczy. Jednak ćwiczenia wykonywane w niewłaściwy sposób mogą pogorszyć dysfunkcję HPA i jeszcze bardziej zakłócić delikatny cykl produkcji hormonów w twoim organizmie.
Aby tego uniknąć, upewnij się, że wykonujesz tylko te ćwiczenia, które sprzyjają wzmocnieniu rdzenia i redukcji stresu. Wybieraj ćwiczenia powolne i delikatne, nie wykonuj zbyt wielu powtórzeń.
Trening długodystansowy (LSD) jest doskonałą formą ćwiczeń dla osób ze zmęczeniem nadnerczy, ponieważ nie obciąża ich zbytnio i pozwala na powolny powrót poziomu kortyzolu do normy. Skakanie na linie to kolejna świetna aktywność, którą można wykonywać bez zbytniego obciążania nadnerczy.
Pamiętaj o rozciąganiu się przed i po każdym treningu. Nierozciąganie się może spowodować kontuzję i zwiększyć ryzyko nadwyrężenia mięśni, co z kolei może nasilić objawy.
4. Dobrze się wysypiaj
Jeśli nie wysypiasz się tak, jak potrzebujesz, możesz cierpieć na zmęczenie nadnerczy – stan, który nie jest rozpoznawany przez lekarzy konwencjonalnych. Pojawia się ono, kiedy Twoje nadnercza są wyczerpane w wyniku przewlekłego stresu.
Zmęczenie nadnerczy charakteryzuje się niezdolnością nadnerczy do wytwarzania wystarczającej ilości kortyzolu. Hormon ten jest kluczową częścią reakcji „walcz lub uciekaj” na stres.
Możesz jednak przywrócić pracę nadnerczy, podejmując kroki w celu zminimalizowania stresu w swoim życiu. Odżywiając się zdrowo, ograniczając spożycie kofeiny i cukru oraz uprawiając dużo ruchu, możesz pomóc swojemu ciału zrelaksować się, zmniejszyć napięcie i wspomóc produkcję hormonów, których potrzebuje, by funkcjonować jak najlepiej.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, możesz również suplementować się różnymi witaminami, minerałami i ziołami, które pomogą nadnerczom odzyskać siły po skutkach przewlekłego stresu. Należy do nich witamina B5, która wspomaga zrównoważoną produkcję kortyzolu, oraz witamina E, która chroni nadnercza przed stresem oksydacyjnym i innymi uszkodzeniami spowodowanymi ciągłym stresem, któremu są poddawane.