Przywrócenie ustawień fabrycznych komputera może być świetnym sposobem na rozpoczęcie pracy od nowa. Jednak najpierw należy wykonać kopię zapasową plików.
Jeśli twój komputer ma partycję odzyskiwania, można jej użyć do przywrócenia ustawień fabrycznych urządzenia. Możesz to zrobić, uruchamiając BIOS komputera i ładując stamtąd partycję odzyskiwania.
Jak zresetować BIOS
Zresetowanie BIOS-u jest częstym sposobem rozwiązywania wielu problemów z systemem Windows. Może pomóc w rozwiązaniu problemów spowodowanych przez zdarzenia zasilania, nieprawidłowe ustawienia i niekompatybilność sprzętu.
BiOS to oprogramowanie sprzętowe, które kontroluje sprzęt komputera przed uruchomieniem systemu Windows. Służy także do przetaktowywania procesora i pamięci RAM.
Aby zresetować BIOS w systemie Windows 10, najpierw wyłącz komputer i odłącz go od źródła zasilania. Następnie wyjmij baterię CMOS (srebrną) z gniazda na płycie głównej, jeśli jest ona wyjmowana.
Po wyjęciu baterii odczekaj co najmniej pięć minut, aby układ pamięci półprzewodnikowej z tlenkiem metalu miał czas na utratę zapamiętanych ustawień. Następnie włóż ponownie baterię i zamknij obudowę komputera. Ustawienia zostaną przywrócone do domyślnych ustawień fabrycznych. Następnie możesz ponownie podłączyć komputer i uruchomić go ponownie.
Jak zresetować kolejność startową
Jeśli używasz komputera z systemem Windows, możesz zresetować kolejność startową za pomocą BIOSA. Może to być przydatne, jeśli na komputerze masz zainstalowanych kilka systemów operacyjnych i chcesz uruchomić komputer z jednego z nich.
Jeśli kolejność uruchamiania jest nieprawidłowa, to zwykle dlatego, że pierwsze urządzenie (zwykle dysk USB) nie działa poprawnie lub jest uszkodzone. Jeśli tak się stanie, powinieneś sprawdzić to urządzenie i upewnić się, że działa.
Po rozwiązaniu problemu możesz zmienić kolejność startu na preferowaną. Możesz to zrobić, wchodząc do narzędzia konfiguracyjnego BIOS-u i zmieniając kolejność urządzeń podłączonych do komputera.
Aby to zrobić, przejdź do sekcji zatytułowanej Rozruch lub Zaawansowane funkcje BIOS-u i znajdź listę urządzeń startowych lub kolejność startu komputera. Podświetl każde urządzenie, ułóż je w żądanej kolejności, a następnie zapisz zmiany, klikając klawisze strzałek lub Enter.
Jak zresetować stację dyskietek
Gdy BIOS komputera nie wykrywa dysku twardego, często pojawia się błąd „Nie znaleziono dysku, naciśnij F1, aby kontynuować”. Może się to zdarzyć, gdy kabel danych dysku twardego jest uszkodzony lub nieprawidłowo podłączony, zainstalowano wadliwe sterowniki Serial ATA lub SATA, system nie może się uruchomić lub dysk twardy jest w złym stanie.
Na szczęście możesz rozwiązać ten problem, wykonując kilka prostych kroków. Pierwszym krokiem jest ponowne uruchomienie komputera.
Następnie otwórz pokrywę komputera i sprawdź, czy każdy kabel łączący dysk twardy z płytą główną jest mocno przymocowany. Jeśli nie, musisz je ponownie podłączyć.
Jak zresetować dysk twardy
Czasami zachodzi potrzeba zresetowania dysku twardego w ustawieniach BIOS-u. Może się to zdarzyć, gdy komputer jest niedostępny lub gdy trzeba sformatować dysk twardy bez dostępu do systemu Windows.
Najlepszym sposobem jest użycie bootowalnego dysku instalacyjnego Windows. Możesz go utworzyć za pomocą narzędzia do tworzenia nośników Windows 10.
Możesz wtedy wejść do BIOS-u i ustawić dysk USB jako pierwsze urządzenie rozruchowe. Umożliwi to wykonanie przywracania ustawień fabrycznych.
Należy jednak pamiętać, że formatowanie dysku twardego całkowicie usunie wszystkie znajdujące się na nim dane. Dlatego przed wykonaniem tej operacji zaleca się wykonanie kopii zapasowej wszystkich plików.