Menopauza jest normalną częścią starzenia się, która następuje, gdy jajniki przestają produkować hormony estrogen i progesteron. Początek menopauzy może być stopniowy lub nagły.
Objawy menopauzy są różne dla każdej kobiety, ale jest kilka oznak, że możesz wchodzić w okres menopauzy. Są to uderzenia gorąca, zmiany nastroju i problemy ze snem.
1. Zmiany emocjonalne
Jednym z najczęstszych objawów perimenopauzy i menopauzy są wahania nastroju. Lekarze nie wiedzą dokładnie, dlaczego kobiety doświadczają takich wahań nastroju, ale prawdopodobnie są one spowodowane wahaniami poziomu hormonów i innymi zmianami w organizmie.
Wahania nastroju mogą mieć charakter od łagodnego do ciężkiego i mogą sprawić, że poczujesz się niespokojna, drażliwa lub przygnębiona. Mogą też wpływać na twoje relacje z innymi, w tym z partnerem.
Depresja jest poważnym problemem dla wielu kobiet w okresie perimenopauzy i menopauzy. Jeśli czujesz się smutna lub beznadziejna, albo jeśli trudno ci samodzielnie poradzić sobie z objawami menopauzy, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego.
2. Trudności ze snem
Jednym z najczęstszych objawów podczas menopauzy jest bezsenność, czyli trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu. National Sleep Foundation podaje, że prawie połowa kobiet w połowie życia boryka się z tym problemem.
W okresie poprzedzającym perimenopauzę (okres przejściowy między miesiączką a początkiem menopauzy), hormony szybko się zmieniają, zmieniając zdolność organizmu do relaksacji i zasypiania.
Zmiany hormonalne mogą zakłócać sen, zwłaszcza gdy w grę wchodzą uderzenia gorąca lub nocne poty. Ważne jest, żebyś porozmawiał z lekarzem o tym, czy hormonalna terapia zastępcza (HRT) może pomóc.
3. Przyrost masy ciała
Przyrost masy ciała jest powszechnym i naturalnym efektem ubocznym perimenopauzy i menopauzy. Jest on spowodowany spadkiem poziomu estrogenu, a także związanym z wiekiem zmniejszeniem metabolizmu i napięcia mięśniowego.
Hormon estrogen odgrywa kluczową rolę w magazynowaniu i rozmieszczaniu tłuszczu, szczególnie w udach, biodrach i pośladkach. Ponadto wpływa na sposób, w jaki twoje ciało wykorzystuje energię.
W miarę obniżania się poziomu estrogenu ciało zaczyna gromadzić nadmiar tłuszczu w okolicach brzucha – czasami nazywanego „brzuchem menopauzy”. Zwiększa to ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i cukrzycy.
4. Uderzenia gorąca
Podczas menopauzy wiele kobiet doświadcza uderzeń gorąca (zwanych też objawami naczynioruchowymi), które mogą być odczuwane jako nagromadzenie ciepła w całym ciele. Mogą one również powodować pocenie się, uczucie chłodu, a czasem dezorientację.
Możesz uzyskać ulgę od uderzeń gorąca dzięki terapii hormonalnej. Zastępuje ona estrogen, który twoje ciało traci podczas menopauzy, ale ważne jest, aby stosować terapię hormonalną ostrożnie, ponieważ może ona zwiększyć ryzyko raka piersi, udaru, chorób serca i zakrzepów krwi.
Niektóre kobiety zauważają, że łagodzą swoje uderzenia gorąca poprzez praktykowanie umiejętności samouspokojenia, takich jak joga lub medytacja. Inne unikają kofeiny, alkoholu lub pikantnych potraw i noszą lekkie ubrania, które pomagają obniżyć temperaturę ciała, kiedy mają uderzenia gorąca.
5. Krwawienie z pochwy
Po menopauzie jajniki nie wytwarzają już dwóch hormonów: estrogenu i progesteronu, które regulują cykl miesiączkowy. Powoduje to zmiany w wyściółce macicy, co może prowadzić do krwawienia z pochwy.
Krwawienie to jest czasem określane jako plamienie lub nieprawidłowe krwawienie z macicy. Często nie stanowi ono problemu i można je łatwo leczyć, stosując lubrykant lub zmieniając pozycje podczas seksu, ale ważne jest, abyś zgłosiła się do lekarza, jeśli zauważyłaś obfite lub przedłużające się krwawienie po menopauzie.
W rzadkich przypadkach plamienie lub krwawienie z pochwy po menopauzie może być oznaką raka endometrium. Jest to najczęstszy typ raka ginekologicznego i jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowany, może być bardzo uleczalny.