Jak sprawdzić czy kot ma wściekliznę?

Jako właściciel zwierzęcia zapewne znasz nastroje i zachowania swojego kota. Przyjazny kotek może szukać samotności, podczas gdy zaciekle chroniący się kot może stać się złośliwy.

Wścieklizna jest poważną chorobą wirusową, która może powodować skrajną agresję i zmiany w zachowaniu Twojego kota. Znajomość objawów wścieklizny może pomóc Ci uchronić Twoją rodzinę przed tym śmiertelnym wirusem.

Objawy

Znajomość objawów wścieklizny u kotów może pomóc Ci zapewnić bezpieczeństwo Twojemu kotu. Chociaż ta choroba odzwierzęca występuje najczęściej u dzikich zwierząt, może również zarażać udomowione koty i psy.

Wirus wywołujący wściekliznę przenosi się na ludzi i zwierzęta poprzez ugryzienie przez zakażone zwierzę. Zazwyczaj przenosi się przez ranę po ugryzieniu, ale może być również przenoszony przez kontakt ze śliną wściekłych zwierząt lub przez polizanie otwartej rany zakażonego zwierzęcia.

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą, która atakuje centralny układ nerwowy. Może wystąpić u wszystkich ssaków ciepłokrwistych. Zakażone zwierzęta mogą wykazywać strach, agresję, nadmierne ślinienie się, trudności z przełykaniem lub zataczać się.

Objawy

Jeśli uważasz, że Twój kot może mieć wściekliznę, ważne jest, abyś go odizolował i jak najszybciej skontaktował się z lekarzem weterynarii. Jest to szczególnie ważne, jeśli wiesz, że został ugryziony lub podrapany przez dzikie zwierzę, takie jak skunks, szop pracz lub nietoperz.

Nietypowe zachowanie jest częstym objawem wścieklizny u kotów, w tym zmniejszenie czułości i zwiększenie agresji. Możesz również zauważyć nadmierne ślinienie się lub pienienie wokół ust.

Faza prodromalna wścieklizny trwa zazwyczaj od dwóch do trzech dni. Niektóre koty stają się nagle bardziej agresywne, podczas gdy inne wykazują mniej oczywiste zmiany.

Faza wściekła wścieklizny to niebezpiecznie agresywny stan umysłu, w którym dotknięty nią kot może zaciekle gryźć i drapać. Może również doświadczać skurczów mięśni i nadmiernie się ślinić z powodu trudności w przełykaniu śliny. Może mieć również trudności z oddychaniem, co może prowadzić do śmierci.

Leczenie

Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania wściekliźnie jest upewnienie się, że Twój kot został zaszczepiony. Pomaga to chronić Ciebie i innych przed bólem i cierpieniem, które mogą być spowodowane przez ugryzienie przez wściekliznę.

Nie jest znane lekarstwo na wściekliznę, a kiedy pojawią się objawy, choroba szybko przejmie kontrolę nad zdrowiem Twojego kota i może nawet doprowadzić do śmierci. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma wściekliznę, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Objawy wścieklizny u kotów zwykle rozwijają się w trzech rozpoznawalnych etapach: Prodromalnym, Profilaktycznym i Paralitycznym. Etap Prodromalny charakteryzuje się zmianami behawioralnymi, które są nietypowe dla normalnej osobowości kota.

Zachowania te mogą obejmować zmiany w zachowaniu, zwiększoną agresję, nagłą nienaturalną nieśmiałość i stały stan pobudzenia. Jeśli zauważysz u swojego kota którykolwiek z tych objawów, powinieneś odsunąć go od innych zwierząt i członków rodziny i natychmiast zadzwonić do lekarza weterynarii. W przypadku kotów, które nie są szczepione i zostały narażone na kontakt ze wścieklizną, często zaleca się humanitarną eutanazję.

Prewencja

Najlepszym sposobem zapobiegania wściekliźnie u kotów jest upewnienie się, że ich szczepienia przeciwko wściekliźnie są aktualne. Wścieklizna jest wysoce zakaźna i może powodować poważne choroby, jeśli nie jest leczona.

Zakażenie wirusem wścieklizny rozpoczyna się w momencie ugryzienia przez chore na wściekliznę dzikie zwierzę, takie jak skunks, lis lub nietoperz. Wirus przemieszcza się z miejsca ugryzienia wzdłuż nerwów do rdzenia kręgowego i mózgu.

Gdy wścieklizna dotrze do mózgu, powoduje paraliż i śmierć. Może to nastąpić w ciągu kilku dni od pojawienia się pierwszych objawów.

Jeśli Twój kot wykazuje nietypowe zachowanie, np. staje się agresywny lub ma urojenia, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii. Konieczne może być zaszczepienie go przeciwko wściekliźnie i pozostawienie pod obserwacją przez 45 dni.

Oceń artykuł: Jak sprawdzić czy kot ma wściekliznę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5