Jak szybko rośnie polip jelita grubego?

Polipy to nieprawidłowe narośla na wyściółce jelita grubego. Zazwyczaj nie powodują problemów, ale nieleczone mogą przekształcić się w raka jelita grubego.

Polipy powstają, kiedy organizm produkuje więcej nowych komórek niż potrzebuje, aby zastąpić stare, które są uszkodzone lub już niepotrzebne. Ten nadmierny wzrost może być spowodowany przez wiele czynników. Między innymi niektóre pokarmy mogą powodować, że organizm ma problemy z ich trawieniem, a genetyka również może odgrywać rolę.

Co powoduje wzrost polipów?

Polipy to nieprawidłowe narośle, które rozwijają się w wyściółce jelita grubego lub odbytnicy. Zwykle mają rozmiar mniejszy niż centymetr.

Lekarze nie wiedzą dokładnie, co powoduje wzrost polipów. Uważają, że jest to nagromadzenie komórek, które rosną i dzielą się zbyt szybko.

Genetyka jest kolejnym czynnikiem. Niektóre rzadkie choroby dziedziczne mogą powodować powstawanie polipów i zwiększać ryzyko rozwoju raka. Należą do nich: zespół Gardnera, dziedziczny niepolipowaty rak jelita grubego (HNPCC) i polipowatość związana z MYH.

Te dziedziczne schorzenia mogą powodować powstawanie wielu małych polipów w okrężnicy i odbytnicy. Polipy mogą wyglądać jak dywan małych uniesionych grudek. Szansa, że polipy te przekształcą się w raka wynosi prawie 100%, jeśli nie zostaną usunięte.

Jak rosną polipy?

Polipy jelita grubego powstają, gdy niestrawione cząstki pokarmu gromadzą się w jelitach. Najczęściej występują u osób cierpiących na choroby zapalne jelit (IBD), takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Polipy te są nienowotworowe i mogą być wykryte i usunięte podczas kolonoskopii. Mogą jednak rosnąć i stać się rakiem, jeśli nie są leczone.

Odmianki są najczęstszym typem polipa i stanowią około dwóch trzecich wszystkich polipów. Mają kształt grzybów i wystają z wewnętrznej wyściółki okrężnicy.

Polipy hiperplastyczne są również powszechne. Polipy te są mniejsze niż gruczolaki i występują częściej u osób młodszych.

Około 15 procent polipów jelita grubego to gruczolaki kosmkowe lub rurkowe, które mają większe ryzyko przekształcenia się w nowotwór. Zazwyczaj mniejsze gruczolaki kosmkowe można bezpiecznie usunąć podczas kolonoskopii, natomiast większe mogą wymagać operacji w celu całkowitego usunięcia.

Jak długo rośnie polip?

Polip jelita grubego to mała narośl, która tworzy się na wyściółce okrężnicy lub odbytnicy. Większość polipów jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą przekształcić się w raka, jeśli nie zostaną usunięte przez lekarza.

Kilka czynników może zwiększyć ryzyko rozwoju polipów jelita grubego. Jeśli cierpisz na chorobę zapalną jelit (IBD), taką jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna lub chorobę żołądka zwaną refluksem żołądkowo-przełykowym (GERD), jesteś również narażony na zwiększone ryzyko wystąpienia polipów i raka jelita grubego.

Najczęstsze typy polipów to gruczolaki i polipy hiperplastyczne. Gruczolaki mogą wyglądać jak grzyby, a polipy hiperplastyczne mają kształt dużych guzów, które kręcą się w jelicie.

Gruczolaki mogą być dysplastyczne o niskim lub wysokim stopniu zaawansowania, co oznacza, że wydają się bardziej nieprawidłowe i mogą być oznaką raka. Ogólnie rzecz biorąc, gruczolak potrzebuje 10 lat, aby stać się rakiem.

Jakie są objawy polipów?

Większość polipów jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą przekształcić się w raka jelita grubego. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych w kierunku polipów i raka.

Podczas tych badań lekarz będzie szukał polipów podczas giętkiej sigmoidoskopii (badanie jelita grubego) lub podczas kolonoskopii (procedura medyczna badająca jelito grube). Jeśli polipy zostaną znalezione, lekarz może je usunąć za pomocą kleszczy lub pętli drucianej.

Po usunięciu polipów patolog sprawdza tkankę pod mikroskopem, aby stwierdzić, czy jest to polip hiperplastyczny czy gruczolakowaty. Te rodzaje polipów są bardziej narażone na przekształcenie się w raka niż inne rodzaje polipów.

Niektóre rodzaje polipów rosną w wyściółce jelita grubego, ale mogą też rozwinąć się w dowolnym miejscu jelita grubego. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, takie jak polipy bezogonowe lub szypułkowe. Polipy bezogonowe są płaskie i rosną wzdłuż ściany jelita grubego, natomiast polipy szypułkowe rosną na łodydze, która wygląda jak grzyb.

Oceń artykuł: Jak szybko rośnie polip jelita grubego?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5