Układanie żywności w lodówce to ważny sposób na zachowanie jej świeżości i uniknięcie strat finansowych. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz na kosztach energii, ale także ułatwisz sobie poruszanie się po lodówce.
Dobrym pomysłem jest podzielenie żywności na kategorie, takie jak owoce, warzywa i przyprawy, i trzymanie ich na wysokości oczu, tak abyś mógł je łatwo chwycić i zjeść, według Ashley Murphy, współzałożycielki NEAT Method. Zachęci to Twoją rodzinę do jedzenia ich w pierwszej kolejności, co zmniejszy ilość niepotrzebnych odpadów.
Warzywa i owoce
Sposób, w jaki układasz jedzenie w lodówce, ma bezpośredni wpływ na to, jak świeże są Twoje owoce i warzywa. Owoce szybciej dojrzewają i gniją, gdy znajdują się pod ciśnieniem (jak w lodówce) lub przy słabym przepływie powietrza.
Najlepszym sposobem przechowywania warzyw jest umieszczanie ich w szufladach lodówki, ponieważ pomaga to kontrolować wilgotność i gaz etylenowy. Jednak nie wszystkie warzywa muszą być przechowywane w lodówce – marchew, ziemniaki i inne warzywa korzeniowe mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, żeby nie zgniły.
Etylen to substancja chemiczna wydzielana przez wiele owoców, takich jak banany, awokado i gruszki, która przyspiesza dojrzewanie innych produktów wrażliwych na etylen, takich jak kapusta, warzywa liściaste, sałaty, brokuły, kalafior, szpinak i buraki.
Aby uchronić produkty wrażliwe na etylen przed zepsuciem, przechowuj je oddzielnie od innych dojrzewających owoców. A jeśli masz mało miejsca i wolisz układać owoce i warzywa razem, użyj osobnej plastikowej torby wielokrotnego użytku dla każdej grupy.
Pozostałości
Układanie resztek w lodówce to prosty sposób na utrzymanie porządku i organizacji. Może też pomóc zaoszczędzić miejsce w lodówce, mówi Sally Kuzemchak, MS, RD, zarejestrowana dietetyczka i blogerka w Real Mom Nutrition.
Przechowując resztki, umieść najzimniejsze produkty na górnej półce, a gorące na dolnej, aby utrzymać wszystko w odpowiedniej temperaturze. Ułatwi to znalezienie potrzebnego jedzenia, kiedy będziesz go potrzebować, i zapewni, że zawsze będzie miało odpowiednią temperaturę.
Na przykład ryż powinien być szybko schłodzony, ponieważ jest to wilgotne jedzenie, które może zacząć rozwijać bakterie, jeśli pozostanie w temperaturze pokojowej. W lodówce będzie się dobrze przechowywał przez 3 do 4 dni, ale najlepiej przechowywać go w szczelnych pojemnikach.
Te same zasady obowiązują przy odgrzewaniu resztek. Resztki schłodzone w lodówce powinny być wykorzystane w ciągu trzech do pięciu dni, a zamrożone można rozmrażać lub odgrzewać, o ile są całkowicie schłodzone.
Mięso
Właściwe układanie artykułów spożywczych pomaga zachować ich świeżość na dłużej. Zmniejsza to również ryzyko zakażenia krzyżowego, czyli tego, co dzieje się, gdy jedna osoba podnosi z półki butelkę z mlekiem, a druga otwiera pudełko z mięsem.
Na ogół surowe białka zwierzęce, takie jak wołowina, wieprzowina, drób i ryby, powinny być układane na dolnej półce. Surowe mięso może być źródłem bakterii, które mogą zanieczyścić inne produkty w lodówce.
Mięso jest głównym składnikiem wielu obiadów i dań, dlatego ważne jest, aby wybierać odpowiednie kawałki do danego zadania. Powinieneś też używać odpowiedniego opakowania, żeby uniknąć rozwoju bakterii, które mogą prowadzić do chorób przenoszonych przez żywność. Najlepszym sposobem przechowywania mięsa jest chłodne miejsce o niskiej wilgotności i dużym przepływie powietrza. Pomoże to uniknąć pleśni i gnicia. Dobrze zaplanowany schemat przechowywania w zamrażarce może przedłużyć żywotność Twoich białek o miesiące, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na marnowaniu żywności i zapewni Ci maksymalne wykorzystanie inwestycji.
Składanie żywności w lodówce
Układanie żywności w prawidłowy sposób może uchronić Ciebie i Twoją rodzinę przed zatruciem pokarmowym. Oznacza to, że nie należy umieszczać jajek na drzwiach lodówki ani mleka w szufladzie, w której panuje duża różnica temperatur, a przyprawy i soki trzymać na najwyższej półce.
W profesjonalnych kuchniach żywność układa się w zależności od temperatury, w jakiej ma być gotowana, przy czym górne półki są cieplejsze, a dolne chłodniejsze. W ten sposób unikniesz odgrzewania zbyt gorących potraw i zamrażania zbyt zimnych.
Otwarte słoiki z przyprawami i sosami do sałatek to częsty problem, ponieważ szybko się gromadzą, zwłaszcza gdy nie używasz ich regularnie. Przed wyrzuceniem warto sprawdzić datę przydatności do spożycia, żeby przypadkiem nie zmarnować przypraw.