Kiedy kobieta przeżywa orgazm, doświadcza podwyższonego stanu pobudzenia seksualnego, w którym odczuwa fizyczną przyjemność i wrażenia. Orgazmy charakteryzują się wysokim poziomem hormonów: dopaminy, noradrenaliny i oksytocyny.
Każdy przeżywa orgazmy inaczej i istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na zdolność danej osoby do osiągnięcia szczytowania. Jeśli masz problemy z osiągnięciem silnego orgazmu, porozmawiaj z lekarzem.
Puchnięcie pochwy
Kiedy kobieta przeżywa orgazm, jej wargi sromowe mniejsze i większe pęcznieją, pogłębiając swój naturalny kolor. Dzieje się tak dlatego, że podniecenie powoduje napływ krwi do warg sromowych, przez co stają się one bardziej rozszerzone i powiększają swój rozmiar.
Opuchnięty srom może również wskazywać na obecność ropnia lub torbieli. Są to wypełnione płynem, okrągłe obrzęki, które tworzą się w gruczołach Bartholina, znajdujących się po każdej stronie otworu pochwy.
Mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym infekcje, ciążę lub zmiany hormonalne. Jeśli obrzęk pochwy utrzymuje się, towarzyszy mu ból lub upławy, powinnaś zasięgnąć porady lekarza w celu ustalenia przyczyny.
Jeśli podejrzewasz, że obrzęk pochwy jest związany z chorobą przenoszoną drogą płciową, unikaj seksu, dopóki lekarz nie zdiagnozuje choroby i nie przepisze leków. Zmniejszy to ryzyko infekcji i zwiększy Twój komfort podczas oczekiwania na leczenie.
Puchnięcie sutków
Kiedy kobieta odczuwa orgazm, jej pochwa staje się pełniejsza, a sutki twardnieją. Sutki mogą też stać się wrażliwe na dotyk, co powoduje, że kobieta czuje gęsią skórkę.
To dlatego, że łechtaczka (duża pierś) przyciąga się do kości łonowej i zwiększa się przepływ krwi do otoczki. Podczas tej fazy serce kobiety przyspiesza, a oddech jest przyspieszony.
Podczas orgazmu łechtaczkowego sutki kobiety są stymulowane przez genitalną korę czuciową, czyli ten sam obszar mózgu, który aktywuje się podczas stymulacji łechtaczki, punktu g i szyjki macicy. Orgazmy łechtaczki są często bardziej intensywne podczas menstruacji, kiedy hormony zwiększają wrażliwość piersi.
Powszechnym zjawiskiem jest również obserwowanie wydzieliny z piersi podczas orgazmu, zwłaszcza w czasie ciąży lub połogu. Dzieje się tak, ponieważ hormon oksytocyna uwalniany podczas orgazmu powoduje wyciek mleka z piersi.
Uczucie ekstazy
Uczucie ekstazy jest jednym z najczęstszych i najbardziej intensywnych doznań doświadczanych podczas orgazmu. Uczucia ekstazy są doświadczane jako połączenie fizycznych i emocjonalnych zmian w mózgu.
Główne zmiany psychologiczne związane z ekstazą obejmują wzrost pewności siebie i zaufania, zmniejszenie lęku i obniżenie poziomu zahamowań, a także zwiększenie empatii. Te efekty są w dużej mierze spowodowane uwalnianiem neuropeptydów i endogennych peptydów opioidowych z mózgu podczas orgazmu.
Narkotyk zmienia również sposób, w jaki mózg odbiera i przetwarza informacje, pozwalając użytkownikom na większe zaufanie i otwartość podczas seksu. Może to skutkować bardziej intymnym, „dzikim” seksem, który w normalnych warunkach byłby dla nich trudniejszy.
Uczucie punktu kulminacyjnego
Uczucie punktu kulminacyjnego to silne odczucie fizyczne i emocjonalne. Może to być coś od intensywnego podniecenia do odprężenia.
Łechtaczka i penis mogą nabrzmiewać krwią podczas orgazmu, co prowadzi do skurczów ścian pochwy i uwolnienia nasienia (męskiego organu rozrodczego). Może wystąpić rumieniec płciowy, podczas którego klatka piersiowa i twarz zmieniają kolor, ponieważ krew krąży po ciele.
Podczas orgazmu mózg uwalnia różne hormony, które sprzyjają uczuciu przyjemności seksualnej i ekstazy. Są to dopamina, noradrenalina i oksytocyna.
Stymulacja łechtaczki i żołędzi może wywołać orgazm u około 60% kobiet, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2019 roku. Dzieje się tak dlatego, że nerwy, które łączą te obszary z pochwą i macicą, uruchamiają się jednocześnie. Dzięki temu orgazm jest bardziej intensywny.