Jak wyglądają migdały w gardle?

Migdałki to dwie grudki tkanki gruczołowej (limfatycznej), które znajdują się po obu stronach tylnej ściany gardła. Są częścią twojego systemu odpornościowego i pomagają zwalczać infekcje spowodowane przez wirusy lub bakterie.

Zazwyczaj są małe w pierwszym roku życia, ale rosną wraz z wiekiem dzieci. Największy rozmiar osiągają między czwartym a siódmym rokiem życia.

Adenoidy

Migdałki (wymawiane jako „tonsil-sils”) to dwie okrągłe grudki tkanki limfatycznej znajdujące się po obu stronach tylnej ściany gardła. Wyłapują one zarazki i produkują przeciwciała, które pomagają organizmowi zwalczać infekcje.

Masz również migdałki (wymawiane jako „ad-eh-noy-deh-nih-zee”), które są parą nabrzmiałych gruczołów limfatycznych, znajdujących się wyżej w gardle, nad podniebieniem miękkim. Podobnie jak migdałków, nie możesz zobaczyć swoich migdałków, ale lekarz może je obejrzeć za pomocą małego lusterka lub specjalnego przyrządu ze światłem.

W wielu przypadkach powiększone migdałki nie stanowią problemu. Ale jeśli migdałki Twojego dziecka są powiększone i powodują problemy, być może będziesz musiał zabrać je do lekarza na leczenie.

Przerost migdałków może być częścią infekcji, zwanej zapaleniem migdałków. Zapalenie to nie jest niebezpieczne, jeśli dziecko przyjmuje leki, aby je kontrolować.

Jeśli jednak Twoje dziecko ma nawracającą infekcję bakteryjną migdałków lub jeśli migdałki puchną tak bardzo, że blokują oddychanie, odpływ z zatok lub odpływ z ucha, konieczne może być ich usunięcie. Jest to często wykonywana operacja u dzieci i większość dzieci wraca do domu tego samego dnia.

Adenoidy są również często usuwane, jeśli Twoje dziecko ma częste infekcje ucha, które powodują gromadzenie się płynu w uchu środkowym (tzw. zapalenie ucha środkowego z wysiękiem). Powiększone migdałki mogą również prowadzić do bezdechu sennego, nieprawidłowego ustawienia szczęki i innych problemów zdrowotnych.

Migdałki

Migdałki to dwa różowawe kopce tkanki o owalnym kształcie, które znajdują się z tyłu gardła, za podniebieniem miękkim. Są one częścią układu limfatycznego i pomagają zwalczać infekcje.

Mają dużo białych krwinek, które pomagają zabijać zarazki. Migdałki wychwytują również zarazki, które dostają się do Twojego ciała przez nos lub usta.

Migdałki są również podobne do węzłów chłonnych, ponieważ pomagają filtrować zarazki, aby zapobiec ich wpływowi na inne części ciała. Kiedy są powiększone lub zainfekowane, mogą powodować problemy.

Aby zdiagnozować ból gardła spowodowany zapaleniem migdałków, lekarz może wykonać wymaz z gardła. Wymaz jest wcierany w gardło, a lekarz może wysłać go na badania, aby sprawdzić, czy masz bakterie paciorkowca lub inne infekcje.

Twój lekarz może również sprawdzić, czy nie występują objawy nawracającego lub przewlekłego zapalenia migdałków, takie jak ból gardła trwający dłużej niż trzy dni i nieprzyjemny zapach podczas przełykania. Jeśli te objawy nie ustępują, lekarz może zalecić tonsillektomię.

Annektomia może być wykonana u dzieci z nawracającym lub przewlekłym zapaleniem migdałków lub u dorosłych, którzy mieli powtarzające się bóle gardła. Zazwyczaj jest zalecana, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów, takie jak antybiotyki lub testy wymazowe.

Cysty migdałków

Nadnercza to gruczoły, które pomagają organizmowi zwalczać infekcje. Znajdują się za nosem, w gardle (pharynx).

Adenoidy przechowują białe krwinki i przeciwciała, które atakują zarazki, które mogłyby Ci zaszkodzić. Produkują również płyn, który pomaga utrzymać równowagę płynów w organizmie.

Gdy migdałki stają się zakażone lub powiększone, mogą powodować problemy z oddychaniem lub przełykaniem. W ciężkich przypadkach mogą nawet powodować gromadzenie się płynu w uszach, co może prowadzić do powtarzających się infekcji ucha lub utraty słuchu.

Twój lekarz może zdiagnozować powiększone migdałki, pytając Cię, jak się czujesz w uszach, nosie i gardle, a także dotykając Twojej szyi w okolicy szczęki. Może też zajrzeć do gardła za pomocą specjalnej kamery zwanej endoskopem.

W miarę jak dzieci się starzeją, ich migdałki mają tendencję do zmniejszania się i znikania. Jeśli Twoje dziecko ma obrzęknięte migdałki, może potrzebować operacji ich usunięcia.

Adenoidektomia jest najczęściej wykonywana u dzieci poniżej siódmego roku życia. Operacja jest bezpieczna i skuteczna dla większości dzieci. Zwykle trwa około godziny i dziecko może wrócić do domu tego samego dnia.

Oceń artykuł: Jak wyglądają migdały w gardle?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5