Krwawienie po usunięciu zęba jest normalne i zwykle ustępuje w ciągu godziny lub dwóch. Czasami krwawienie utrzymuje się przez kilka dni i możesz odczuwać pewien dyskomfort podczas przełykania.
Po zabiegu powinieneś unikać plucia, używania słomek, palenia papierosów i mycia zębów, które będą miały kontakt z miejscem operacyjnym. Czynności te powodują rozluźnienie lub rozpuszczenie tworzącego się skrzepu krwi i opóźniają gojenie.
Usuwanie opatrunku
Celem opatrunku jest utrzymanie zęba i otaczających go dziąseł w czystości podczas gojenia. Zapobiegnie to infekcji i przyspieszy gojenie. Opatrunek zostanie zdjęty po zakończeniu zabiegu i gdy będziesz mógł wrócić do swoich normalnych zajęć. Najlepszym sposobem zdjęcia opatrunku jest delikatne ściągnięcie go z zęba językiem, przy użyciu jak najmniejszej siły.
Po usunięciu zęba można spodziewać się niewielkiego krwawienia, które zwykle ustępuje w ciągu godziny lub dwóch. Nazywa się to krwawieniem pooperacyjnym i występuje zazwyczaj przez pierwsze 24 godziny. Najczęstszym rodzajem krwawienia jest sączenie, któremu można zapobiec, uciskając miejsce ekstrakcji gazikiem. Początkowo należy zmieniać gazę co 5-10 minut, ale w miarę spowolnienia krwawienia można poprzestać na wymianie podkładki z gazą.
Usuń taśmę
Możesz otrzymać taśmę dentystyczną lub nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni między zębami. FDDC zaleca używanie taśmy dla osób, które mają trudności z posługiwaniem się cienkimi nićmi dentystycznymi.
Umieść koniec taśmy lub nici dentystycznej nad jednym zębem i owiń ją wokół niego w kształcie litery C, przesuwając ją w dół po przeciwnej stronie zęba i z powrotem do początku szczęki. Powtórz tę czynność z drugą stroną zęba, odwracając kształt litery C.
Następnie przygryź podkładkę z gazy bezpośrednio nad miejscem ekstrakcji, wywierając stały, mocny nacisk przez około 45 minut do 1 godziny. Początkowo będziesz musiał zmieniać gazę co 5-10 minut, ale w miarę spowolnienia krwawienia wystarczy, że będziesz ją wymieniał mniej więcej raz na godzinę. Unikaj mówienia i energicznego płukania ust przez 48 godzin, ponieważ może to spowodować rozerwanie skrzepu krwi i ponowne rozpoczęcie krwawienia.
Usuwanie szwów
Szwy są używane do kontrolowania krwawienia, utrzymywania tkanek na miejscu i wspomagania gojenia się ran. Mogą być wykonane z materiałów wchłanialnych, niewchłanialnych lub syntetycznych.
Zazwyczaj usuwa się je podczas wizyty kontrolnej po 7-10 dniach. Jednak czasami pozostawia się je zbyt długo, co może zakłócić proces gojenia i doprowadzić do powstania blizny.
Ropień szwu to infekcja w miejscu szwu, która pojawia się z powodu obecności obcej substancji lub białka. Organizm reaguje na te substancje stanem zapalnym, a stan ropnia może się pogorszyć.
Najlepszym sposobem zapobiegania ropieniu szwów jest ich usunięcie w odpowiednim czasie.
Aby usunąć szew, dentysta najpierw oczyści tkanki wokół miejsca zszycia roztworem antyseptycznym. Następnie chwyci kleszczami węzeł każdego szwu i pociągnie go do góry, co pozwoli mu odciąć nitkę szwu od tkanki. Powtórzą tę czynność, aż wszystkie szwy zostaną usunięte.