Okno jest atrakcyjnym celem dla włamywaczy, ponieważ jest łatwo dostępne i zapewnia wizualny dostęp do Twojego domu. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, by utrudnić włamanie do okien.
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest upewnienie się, że okna są prawidłowo zamknięte. Można to zrobić, instalując zamek, który nie jest dołączony do okna lub używając dodatkowego zamka.
Zainstaluj szkło laminowane
Jeśli jesteś właścicielem firmy, możesz zabezpieczyć swój sklep przed włamaniem, instalując w oknach szkło laminowane. Szkło to jest nie tylko bezpieczniejsze niż zwykłe okna, ale także pomaga pracownikom nie słyszeć włamywaczy, gdy są w budynku.
Szkło laminowane jest także dobrym wyborem dla budynków biurowych, w których znajduje się sprzęt komputerowy o dużej wartości. Dzięki niemu intruzi nie słyszą dźwięków pracy komputera i innych operacji biurowych.
Jest to grubszy rodzaj szkła, który trudniej jest rozbić. Powstaje przez połączenie dwóch tafli szkła z winylową warstwą pośrednią.
Szkło kuloodporne
Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dom lub firmę przed włamaniem, skutecznym rozwiązaniem może być szkło kuloodporne. Jest ono produkowane z kilku warstw twardego, przezroczystego tworzywa sztucznego zwanego poliwęglanem, które otacza dwie tafle standardowego szkła.
Co więcej, szkło kuloodporne może wytrzymać siłę kilku strzałów z pistoletu. W rezultacie energia każdego pocisku jest rozpraszana, zanim dotrze do następnej warstwy materiału.
Poziomy ochrony mogą wynosić od poziomu UL 1-3 dla małych pistoletów ręcznych do poziomu UL 4 dla karabinów. Zazwyczaj są one przeznaczone do stosowania w miejscach wysokiego ryzyka, takich jak budynki rządowe i bazy wojskowe, ale są coraz częściej stosowane na szeroką skalę w szkołach i firmach.
Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie szkła kuloodpornego, upewnij się, że ma ono oznaczenie UL i jest prawidłowo zainstalowane na ramie okiennej lub uszczelce. W przeciwnym razie może to być raczej środek odstraszający niż zapobiegawczy. Pamiętaj, żeby przestrzegać wszystkich instrukcji podanych na stronie producenta.
Zamki trzpieniowe
Jeśli szukasz prostego i niedrogiego sposobu zabezpieczenia okien, rozważ zainstalowanie zamków trzpieniowych. Są one doskonałym zabezpieczeniem dla większości okien dwuskrzydłowych i winylowych.
Możesz również zainstalować blokady składanych zatrzasków w oknach skrzydłowych lub markizach, aby zapewnić jeszcze większą ochronę. Jednak te urządzenia nie są tak widoczne dla włamywaczy, jak kraty i kratki, więc są mniej skuteczne.
Jednym z rodzajów zamków, które wymagają klucza do otwarcia, jest zamek bębenkowy. Zamki te wykorzystują kombinację bolców o różnej długości, aby uniemożliwić otwarcie zamka po włożeniu niewłaściwego klucza.
Zamki te są często spotykane w zamkach bębenkowych i rurowych zamkach bębenkowych (zwanych też zamkami promieniowymi lub asymetrycznymi). Mogą być stosowane w drzwiach, szafkach, automatach do gier, windach, rowerach dwuosobowych, urządzeniach na monety i kłódkach.
Zamki te mogą być podatne na kilka metod otwierania zamków, w tym klucze uderzeniowe i pistolety zatrzaskowe. Jednak wkładki wyższej jakości posiadają specjalne bolce, które zaczepiają się w zamku, gdy są manipulowane przez te narzędzia.
Siatki ochronne
Siatki ochronne na okna są skutecznym sposobem ochrony okna przed włamaniem. Można je dodać do każdego rodzaju okna, w tym do drzwi dwuskrzydłowych i okien przesuwnych.
Można je również zintegrować z drzwiami antywłamaniowymi, skrzydłami bocznymi i ryglami, aby uzyskać jednolity wygląd. Siatki te są dostępne w szerokiej gamie materiałów, stylów i kolorów.
W przeciwieństwie do typowych siatek przeciw owadom, siatki bezpieczeństwa są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, której praktycznie nie da się złamać przy użyciu narzędzi. Są również wyposażone w zaawansowane funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo Twojego domu.
Są również ognioodporne, co oznacza, że mogą wytrzymać płonący żar. Są świetną inwestycją dla domów, które znajdują się w pobliżu innych i mogą pomóc w zmniejszeniu szkód materialnych spowodowanych przez pożary.