Jeśli przeprowadzasz się za granicę swoim samochodem, obowiązują cię określone zasady dotyczące rejestracji i związanych z tym podatków. Różnią się one w zależności od tego, jak długo zamierzasz przebywać w danym kraju i jaki typ pojazdu posiadasz.
Dla studentów, którzy przenoszą się w związku z nauką, oraz dla pracowników transgranicznych niektóre kraje przewidują zwolnienia z opłat rejestracyjnych i podatków związanych z pojazdami. Należy jednak dokładnie sprawdzić przepisy obowiązujące w nowym kraju.
Wymagane dokumenty
Przy rejestracji samochodu z zagranicy należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Będą się one różnić w zależności od przepisów krajowych.
Pierwszą rzeczą, której będziesz potrzebować, jest dowód Twojego stałego zamieszkania. Oznacza to, że powinieneś mieć przy sobie dokument taki jak dowód osobisty lub paszport.
Będziesz musiał również okazać ważne europejskie prawo jazdy. Zaleca się, abyś zawsze miał przy sobie jego kopię.
Ponadto będziesz potrzebował ważnego dowodu rejestracyjnego. Zazwyczaj jest on wydawany przez władze kraju, w którym mieszkasz.
Po uzyskaniu wszystkich tych informacji musisz ponownie zarejestrować samochód w kraju, w którym mieszkasz. Proces ten może potrwać kilka dni.
Możesz zarejestrować swój zagraniczny pojazd online lub osobiście w DGT. Możesz też dostarczyć wszystkie dokumenty za jednym razem.
Potrzebne dokumenty
Jeśli kupisz samochód za granicą, będziesz musiał zdobyć niezbędne dokumenty, aby go zarejestrować. Potrzebne dokumenty różnią się w zależności od kraju, w którym rejestrujesz swój pojazd.
Na przykład w Stanach Zjednoczonych potrzebne jest tłumaczenie przysięgłe na język angielski wszystkich dokumentów wydanych w języku innym niż angielski. Obejmuje to tytuł własności samochodu i wszelkie inne dokumenty związane z samochodem.
Ponadto, przed zarejestrowaniem samochodu w USA, będziesz musiał poddać go przeglądowi. Będziesz musiał także zapłacić podatki stanowe i inne opłaty.
Jeśli już wyeksportowałeś swój samochód z Wielkiej Brytanii, będziesz musiał wysłać sekcję „wywóz na stałe” w dokumencie V5C do DVLA, ponieważ jest ona wymagana do rejestracji w tym stanie. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować odmowę rejestracji w NCTS.
Dokumenty do wysłania
Jeśli sprowadzasz samochód z zagranicy, ważne jest, abyś otrzymał od sprzedawcy zagraniczny dowód rejestracyjny samochodu oraz inne obowiązkowe dokumenty. Sprzedawca powinien również dostarczyć Ci Certyfikat Zgodności (Certificate of Conformity – CoC), czyli arkusz informacyjny dostarczony przez producenta, który potwierdza, że Twój pojazd spełnia normy UE i jest bezpieczny do jazdy.
Concert może być w formie papierowej lub elektronicznej i musi być przesłany przed stawieniem się w NCTS w celu rejestracji. Musisz także przedstawić pojazd do badania przydatności do ruchu drogowego po 4 latach od pierwszej rejestracji, a następnie co 2 lata.
Dowód rejestracyjny, który otrzymasz po zarejestrowaniu samochodu w UE, musi być uznawany przez inne kraje UE. Różni się to w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju, ale większość krajów UE będzie wymagać, aby dowód rejestracyjny został im przedstawiony, gdy tylko będziesz podróżować lub przeprowadzać się do innego kraju UE.
Dokumenty, które należy zgromadzić
Jeśli przeprowadzasz się do kraju UE i chcesz ponownie zarejestrować swój samochód, będziesz musiał zgromadzić szereg dokumentów. Będą się one różnić w zależności od przepisów obowiązujących w nowym kraju.
Po pierwsze, musisz przedstawić oryginalny dowód rejestracyjny samochodu. Jeśli dokument składa się z dwóch części, musisz przedstawić obie części władzom w nowym kraju.
Musisz także przedstawić dowód, że Twój pojazd przeszedł badania techniczne w kraju pochodzenia. Może to być europejski lub krajowy certyfikat zgodności.
Niektóre kraje Unii Europejskiej nie uznają certyfikatu przydatności do ruchu drogowego, który stracił ważność, dlatego ważne jest, aby poddać samochód badaniu przed przeprowadzką za granicę. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, bo unikniesz konieczności sprawdzania samochodu w nowym kraju.