Może to zabrzmieć obrzydliwie, ale wymioty są niezbędne do wydalenia z żołądka niechcianych substancji pokarmowych.
Mogą też złagodzić mdłości.
Jednakże powinny być stosowane tylko w razie potrzeby i pod kontrolą lekarza. Jeśli stanie się nawykiem, samoczynne wymioty mogą spowodować aspiracyjne zapalenie płuc.
Włóż palec do gardła
Jednym z najprostszych sposobów zmuszenia się do wymiotów jest włożenie palca do gardła. Jest to niezawodna metoda, która sprawdza się u każdego i może być bardzo skuteczna w wywoływaniu wymiotów.
Nie zaleca się jednak regularnego zmuszania się do wymiotów. Może to być niebezpieczne, ponieważ naraża przełyk i żołądek na działanie kwasu, co z czasem może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.
Innym łatwym sposobem na wywołanie wymiotów jest płukanie gardła ciepłą wodą. Czynność ta wywołuje odruch knebla, który powoduje uczucie mdłości i zmusza do wymiotów.
Garglowanie ciepłą wodą
Garglowanie ciepłą wodą wywołuje odruch knebla, który wywołuje wymioty. Technika ta musi być jednak energiczna i należy ją stosować przez co najmniej dziesięć minut.
Dodanie soli do ciepłej wody również pomaga przyspieszyć proces. Dzieje się tak dlatego, że sól zawiera sód, który zakłóca naturalną równowagę elektrolitów w naszym organizmie i prowadzi do wymiotów wodą morską.
Tej techniki można użyć, aby zmusić się do wymiotów, kiedy czujesz mdłości lub po spożyciu szkodliwej substancji, takiej jak narkotyki lub substancje chemiczne. Ponadto może zmniejszyć mdłości w przypadku zatrucia pokarmowego lub przejedzenia.
Szczotkowanie zębów
Jeśli masz odruch wymiotny, szczotkowanie zębów może pomóc ci zmusić się do wymiotów. Jest to dobry sposób na zapobieganie mdłościom i wymiotom, a także na poprawę stanu zdrowia jamy ustnej.
Gdy masz odruch wymiotny, staraj się trzymać usta otwarte i nie zaciskać ani nie zaciskać zębów. Może to być trudne, ale na dłuższą metę poczujesz się lepiej.
Odruch krztuszenia się jest wywoływany przez wszystko, co wydaje się obce lub niewygodne. Jeżeli podczas mycia zębów masz odruch wymiotny, może to być spowodowane tym, że szczoteczka jest zbyt duża lub pasta do zębów jest zbyt mocna. Być może trzeba będzie zmienić szczoteczkę na mniejszą (dla małych dzieci) lub używać elektrycznej szczoteczki do zębów z mniejszą ilością wibracji.
Wyśmiewaj śmierdzące skarpetki
Możesz myśleć, że spryskanie śmierdzących skarpetek dezodorantem lub perfumami wyeliminuje zapach, ale nie zawsze tak jest. Kiedy spryskujesz parę śmierdzących skarpet zapachem, chwilowo maskuje on zapach, ale nie dociera do źródła problemu – bakterii, które powodują ten zapach.
Gdy skarpeta jest spryskana dezodorantem, silniejszy zapach, który emituje, powoduje, że bakterie w skarpetach żywią się nim i produkują więcej cuchnącej substancji chemicznej. Z czasem jest jeszcze gorzej, dlatego tak ważne jest zmienianie skarpet i regularne ich pranie.
Technologie antybakteryjne mogą zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu skarpet, zanim się on pojawi. Mogą też neutralizować zapach po tym, jak wytworzą go bakterie, dzięki technologii zwanej Odor Capture.