Jeśli uprawiasz ogród warzywny lub masz sad, pH gleby jest bardzo ważne. Zrozumienie, jakie rośliny dobrze rosną w glebie kwaśnej, a jakie w zasadowej, pomoże ci zdecydować, jakie warzywa, owoce i kwiaty posadzić.
Popularne rośliny, takie jak azalie, rododendrony, borówki i truskawki, dobrze rozwijają się w glebie kwaśnej o pH 5,5 lub niższym. Inne, takie jak wrzosy i szparagi, wolą glebę bardziej zasadową o pH 7,0 lub wyższym.
Krwawiące serce
Krwawiące serce to delikatna roślina, która rośnie w wilgotnych miejscach, zwłaszcza w lasach i zaroślach. Preferuje glebę bogatą w próchnicę, dobrze zdrenowaną i lekko kwaśną (pH 6,0-7).
W swoim naturalnym środowisku krwawiące serca rosną w lasach, gdzie mają dużo słońca. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy posadzić roślinę w miejscu, które naśladuje to środowisko, tworząc bogatą i wilgotną glebę.
Można ją wyhodować z nasion lub przesadzić jesienią, po opadnięciu liści. Można ją też rozmnażać przez podział co kilka lat.
Aby przesadzić krwawiące serce, wykop dołek o szerokości i głębokości dwa razy większej niż bryła korzeniowa rośliny (małe odmiany można sadzić, gdy ich korona znajduje się zaledwie centymetr pod ziemią). Podlej dokładnie, aby osiadła mieszanka doniczkowa, a następnie delikatnie włóż roślinę do dołka.
Ta cieniolubna roślina jest dość łatwa w pielęgnacji, gdy już się zadomowi. Jest odporna na wiele chorób i szkodników, nie jest też zbyt podatna na suszę.
Pachysandra japońska
Pachysandra japońska najlepiej rośnie w lekko kwaśnej glebie, dobrze zdrenowanej i bogatej w składniki organiczne. Jest także tolerancyjna na gleby zasadowe lub obojętne.
Posadź tę niewymagającą roślinę okrywową w pełnym lub częściowym cieniu, gdzie będzie się dobrze rozwijać przy odpowiedniej ilości wilgoci. Najlepiej sadzić tę bylinę wczesną wiosną lub wczesną jesienią, gdy ziemia jeszcze nie zamarzła.
Ten wiecznie zielony krzew można wykorzystać do stworzenia łatwej w utrzymaniu, gęstej osłony w ogrodach leśnych i innych zacienionych miejscach. Stanowi także doskonałe zabezpieczenie przed chwastami i zapobiega erozji gleby.
Ta tworząca kępy roślina jest jednopienna, ma 15-25 kwiatów pręcikowych w środkowej i górnej części pędów oraz 1-2 kwiaty słupkowe u podstawy. Wczesną wiosną wytwarza kłos z białymi, lekko pachnącymi kwiatami o długości od jednego do dwóch cali.
Rhubarbar
Rhubarbar to popularne warzywo, które łatwo uprawiać w domu. Jest ciężkorosnący, więc potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby i dużej ilości składników odżywczych.
Dobrym pomysłem jest dodanie kompostu podczas sadzenia, ponieważ pomoże on poprawić stan gleby i sprawi, że składniki odżywcze będą bardziej dostępne dla rośliny. Rabarbar dobrze rozwija się w lekko kwaśnej glebie o pH od 6,0 do 6,8.
Roślina ta jest tolerancyjna na niskie temperatury, ale potrzebuje wiosennych temperatur powyżej 40°F, aby przerwać stan spoczynku i pobudzić rośliny do wzrostu. Temperatura poniżej 35°F może spowodować, że liście zżółkną, a łodygi zwiotczeją.
Dbaj o dobre nawodnienie roślin i usuwaj pędy kwiatowe, gdy tylko się pojawią, aby roślina skupiła się na tworzeniu łodyg. To zwiększy plony.
Porzeczki
Jeśli szukasz smacznych, soczystych owoców, które są łatwe w uprawie i pielęgnacji, porzeczki mogą być najlepszym wyborem. Dobrze rosną w kwaśnej glebie i świetnie nadają się do robienia domowych dżemów i galaretek.
Porzeczki czerwone i białe to mrozoodporne krzewy, które wydają delikatne, cierpkie czerwone lub białe jagody pod koniec czerwca do połowy lipca. Porzeczki są samopłodne, więc wystarczy jedna roślina, aby uzyskać plon.
Zapewnij, że gleba jest dobrze przepuszczalna i wolna od chwastów, ściółkując ją starym kompostem lub komercyjną organiczną mieszanką do sadzenia. Zabezpiecz nowe rośliny przed ptakami, które będą zjadać pąki wiosną i owoce latem, stosując osłony rzędów i siatki.
Porzeczki, podobnie jak rabarbar i czarna porzeczka, preferują pożywną, lekko kwaśną glebę, która nigdy nie wysycha. Mogą rosnąć w półcieniu, ale w miejscach nasłonecznionych będą obficiej plonować i dawać słodsze owoce.
Porzeczki mogą być uprawiane w cieniu.