Jakie wartości estetyczne dostrzegasz we fragmencie odysei?

Wycinek z Odysei jest cennym wkładem do poetyki narracyjnej. Łączy on spostrzeżenia z eposu Homera ze współczesnymi teoretycznymi podejściami do problemu etyki narracji.

Odys wykazuje w nim silne wartości moralne, gdy ostrzega swoich ludzi przed uwodzicielskimi sposobami Syren i zatyka im uszy woskiem. Wykazuje się też samokontrolą, gdy powstrzymuje się od zabicia Polifema, cyklopa.

Pozory a rzeczywistość

W całej Odysei wiele postaci używa podstępu, by osiągnąć swoje cele. Odyseusz, Atena, Telemakhos, Euryklesia i inni stosują podstęp, by zapewnić sobie zwycięstwo sprawiedliwości.

W tym fragmencie Odysei Homer stosuje różne zwodnicze taktyki, by pomóc Odyseuszowi osiągnąć cel, jakim jest powrót do domu. Niezliczoną ilość razy używa on fizycznych i psychicznych podstępów, by uniknąć kary od cyklopa Polifema, uniknąć utonięcia w Charybdzie i przejść przez Scyllę i Ogygię.

Odysea jest znanym dziełem literackim, które przetrwało ponad 2700 lat. Jej ponadczasowe cechy stały się inspiracją dla wielu dzieł sztuki i literatury pięknej. Główny bohater poematu, Odyseusz, zachwycił pokolenia czytelników i do dziś jest podstawą światowej kultury.

Zemsta

W Odysei Homer odzwierciedla kulturowe oczekiwania, że zemsta jest właściwą reakcją na zniewagę. Zemsta była również niezbędnym krokiem w przywracaniu honoru i godności.

Arystoteles, filozof starożytnych Greków, uważał zemstę za szlachetne przedsięwzięcie. Był to również sposób na przywrócenie honoru po tym, jak ktoś celowo wyrządził mu wstyd lub krzywdę.

Historia epickiej podróży Odyseusza do domu ilustruje ten temat. Autor, Homer, pisze o wielu przeszkodach, które napotyka on po drodze.

Jedną z najbardziej intrygujących części tego fragmentu jest spotkanie z Syrenami. To fascynujący pomysł, że morze może być rządzone przez te istoty. Autor, Homer, wyjaśnia również, jak Odyseuszowi udaje się uciec z ich szponów.

Lojalność

Lojalność to pojęcie, które zostało użyte jako wartość estetyczna w wielu dziełach literackich. Jest to sposób na pokazanie, że ludzkość ceni tych, którzy są godni zaufania i nie opuszczają innych.

W fragmencie Odysei główny bohater Odyseusz demonstruje ten motyw, traktując swoich służących z życzliwością i szacunkiem. Wykazuje również lojalność wobec swojej żony Penelopy.

Pojęcie „lojalność” odnosi się do oddania danej osoby jakiemuś obiektowi, niezależnie od tego, czy jest to osoba, grupa ludzi, ideał, obowiązek czy sprawa. Lojalność ma na celu utożsamienie interesów lojalnej osoby z interesami tego obiektu i wyraża się zarówno w myślach, jak i w działaniu.

Lojalność może być czymś dobrym, ale czasami może być też czymś złym. Na przykład, jeśli jesteś lojalny wobec jakiejś marki, może ona nie zawsze dostarczać najlepszy produkt lub usługę. Jeśli jednak marka zapewnia świetną obsługę klienta i sprawia, że czujesz, że jesteś wart jej czasu i pieniędzy, jest bardziej prawdopodobne, że pozostaniesz lojalny.

Współczucie

Współczucie to umiejętność zrozumienia i odniesienia się do sytuacji innej osoby. Może być potężną i wzmacniającą życie wartością.

Pojęcie współczucia ma kilka różnych znaczeń, ale wszystko sprowadza się do tego, że potrafisz dostrzec czyjeś cierpienie i chcesz mu pomóc. Chodzi też o unikanie osądzania i akceptowanie innych takimi, jakimi są, bez krytykowania ich.

W literaturze naukowej współczucie zostało zdefiniowane jako „uczucie wrażliwości na cierpienie innych i chęć ulżenia im w cierpieniu” (Dalajlama, 1995). Można je praktykować poprzez treningi, takie jak mindfulness i medytacja, lub poprzez działania mające na celu złagodzenie cierpienia innych. Jest również ważnym założeniem wszystkich głównych religii świata.

Oceń artykuł: Jakie wartości estetyczne dostrzegasz we fragmencie odysei?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5