Magurski Park Narodowy znajduje się w sercu Beskidu Niskiego i został utworzony w celu ochrony unikalnego obszaru przejściowego między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi.
Magura to silnie zalesione niskie i średnie szczyty. Znajdują się tu fantazyjnie wyrzeźbione skały, takie jak owiana tajemnicą Diabla Skała czy Jaskinia Mroczna.
1. Diabelska Skała
Diabelska Skała jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Magurskiego Parku Narodowego. Jest to ogromny głaz o dziwnym kształcie, przypominającym grzyb.
Mówi się, że Książę Ciemności wyrzeźbił jego większą część, gdy chodził w kółko, będąc tu przykuty. Demon w końcu uwolnił się z więzów, a kamień zmienił się na zawsze.
Park Narodowy Magura to piękna oaza spokoju, która oferuje wiele do zobaczenia. Fantazyjnie wyrzeźbione skały, ogromna Diabelska Skała owiana tajemnicą i liczne jaskinie szczelinowe należą do głównych atrakcji parku.
2. Jaskinia Mroczna
Jaskinia Mroczna, znajdująca się na terenie parku, jest jedną z najbardziej znanych jaskiń regionu. Jej korytarze mają 200 metrów długości i charakteryzują się unikalną strukturą, która w dużej mierze jest wynikiem erozji.
Jaskinia słynie również z murali, które mają ponad tysiąc lat. Najczęstsze są tematy buddyjskie, ale niektóre przedstawiają także tradycyjne mity i portrety.
Poza jaskiniami Park Narodowy Magura jest znany z dużych formacji skalnych. Na przykład Diabelska Skała to ogromny kamień, którym diabeł próbował rzucić w pobliski klasztor. Nie udało się to jednak, a skała ostatecznie spadła do naturalnej jaskini. Skała jest teraz chroniona przez rezerwat przyrody Kornuty. Park jest także popularnym celem wycieczek pieszych.
3. Góra Zamczysko
Zlokalizowany w Beskidzie Niskim Magurski Park Narodowy jest wart odwiedzenia ze względu na swój unikalny krajobraz i cechy geologiczne. Znajduje się tam również kilka interesujących grup skalnych, takich jak Góra Zamczysko (która jest również nazwą szczytu górskiego).
Okolice Góry Zamczysko były kiedyś polem bitwy podczas I wojny światowej. Dziś jest to miejsce spokoju z lasami i łąkami.
Wegetacja parku jest bogata w gatunki typowe dla środowiska przejściowego między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi. Obszar leśny składa się z mieszanych drzewostanów jodłowych i bukowych. Park jest również siedliskiem wielu ssaków, w tym niedźwiedzi brunatnych, wilków i rysi. Występuje tu również 160 gatunków ptaków. Wiele z nich jest zagrożonych. Wśród nich są orzeł przedni, sowa uszata i puchacz.
4. Wodospad Folusz
Magurski Park Narodowy to oaza ciszy i spokoju – rozległe lasy, łąki i torfowiska. To doskonałe miejsce na ucieczkę od cywilizacji.
W parku znajduje się wiele ciekawych obiektów, w tym pomnik przyrody Diabli Kamień, Jaskinia Mroczna i Wodospad Szklarki. Jednak jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji jest wodospad spadający w Foluszu, o którym warto tu wspomnieć ze względu na jego wielkie rozmiary i zapierające dech w piersiach widoki.
Wodospad jest kaskadą wody wypływającej ze zboczy dwóch gór Kosmy i Kosińskiej. Ma około 1,6-2,2 m wysokości i jest domem dla latających ryb w okresie tarła wiosną. Do wodospadu prowadzi zielony szlak turystyczny ze wsi Folusz.
5. Rzeka Wisłoka
Magurski Park Narodowy ma wiele imponujących cech krajobrazu. Fantazyjnie wyrzeźbione formacje piaskowca, takie jak ogromna Diabelska Skała owiana tajemnicą, to tylko jedna z wielu atrakcji.
Przez park przepływa kilka ważnych rzek, w tym Wisłoka. Rzeka ta płynie szeroką doliną z licznymi piaszczystymi łachami, a zimą tworzą się na niej zapory lodowe.
Teren jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym żubrów. Znajduje się tu również wiele wąwozów, w których można spotkać płazy i jerzyki alpejskie, a także dzięcioły trójpalczaste i sowy uralskie.