Polskie przejście od gospodarki centralnie planowanej do systemu rynkowego było utrudnione przez wiele problemów ekonomicznych, politycznych i społecznych. Jednak przyjęto udaną strategię i Polska czyni postępy w kierunku pełnej gospodarki rynkowej.
Do najważniejszych reform strukturalnych należy prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych. Inne kluczowe reformy mają na celu zmniejszenie społecznych kosztów restrukturyzacji i zwiększenie elastyczności rynku pracy.
Wydobycie węgla
Węgiel jest obfitym źródłem energii, które jest wykorzystywane głównie do wytwarzania energii elektrycznej. Używa się go również do ogrzewania budynków i napędzania silników parowych.
Historia wydobycia węgla sięga tysięcy lat wstecz, a napędzała ją rewolucja przemysłowa. Przejście od pracochłonnej pracy ręcznej do wysoce zmechanizowanych maszyn radykalnie zwiększyło wydajność.
Węgiel jest wydobywany w kopalniach podziemnych (szybowych i sztolniowych) lub w wyrobiskach powierzchniowych, w których usuwane są skały i roślinność, zwane nadkładem. Ten rodzaj wydobycia jest uważany za bardziej przyjazny dla środowiska niż kopalnie podziemne, ale ma swoje własne problemy środowiskowe i zdrowotne.
Tekstylia
Przemysł włókienniczy wytwarza tkaniny i inne materiały z nici, sznurów, lin, plecionek, koronek, haftów, siatek i tkanin wykonanych przez tkanie, dzianie, klejenie, filcowanie lub tkanie. Tekstylia mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.
W ostatnich latach wykorzystanie technologii w produkcji tekstyliów zostało znacznie zwiększone poprzez wprowadzenie do procesu produkcyjnego włókien sztucznych. Te nowe materiały pozwalają na szybsze metody przetwarzania, co umożliwia produkcję większej ilości towarów po niższych kosztach.
Oprócz innowacji technologicznych, restrukturyzacja polskiej gospodarki obejmowała przekształcenie przedsiębiorstw państwowych. Rząd planuje sprzedać do 2001 roku do 75% istniejącego majątku państwowego.
Chemia
Przemysł chemiczny składa się z wielu różnych sektorów i podsektorów. Każdy z nich ma swoje unikalne wyzwania i potrzeby.
Produkcja to złożony proces, na który składa się wiele czynników wewnętrznych, takich jak badania i rozwój, procesy produkcyjne i strategie marketingowe. Wymaga również wiele wysiłku, aby utrzymać standardy bezpieczeństwa i jakości produktu końcowego.
Przedsiębiorstwa z branży chemicznej muszą przyjąć holistyczne podejście w swoich działaniach, aby zapewnić sobie dostęp do surowców oraz możliwość efektywnego wytwarzania i dostarczania produktów. Muszą stosować zasady ekologicznego projektowania produktów, a także inwestować w badania i rozwój.
Metale
Metale to substancje, które mogą przewodzić ciepło i elektryczność, są twarde, błyszczące, kowalne, topliwe i ciągliwe. Są również z natury elektrododatnie, co oznacza, że mają tendencję do oddawania elektronów.
Znajdują się po lewej i środkowej stronie układu okresowego (patrz rysunek 6). Niektóre pierwiastki metaliczne, takie jak srebro czy złoto, są odporne na uderzenia młotem.
W Polsce restrukturyzacja sektora żelaza i stali wiązała się ze znaczną liczbą zmian technologicznych. Obejmowała ona wprowadzenie nowych metod produkcji i usunięcie przestarzałych, szkodliwych dla środowiska pieców martenowskich. Restrukturyzacja doprowadziła również do prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Obecnie przedsiębiorstwa te są własnością kapitału krajowego i zagranicznego.
Maszyny elektryczne
Maszyny elektryczne to sprzęt, który przekształca energię elektryczną w energię mechaniczną. Dzielą się na maszyny zasilane prądem zmiennym (AC) i stałym (DC).
Silniki elektryczne, generatory i transformatory są obecnie najczęściej używanymi maszynami elektrycznymi na Ziemi. Zużywają one około 60% całej produkowanej energii elektrycznej.
Zespół maszyn elektrycznych specjalizuje się w projektowaniu liniowych i obrotowych maszyn elektrycznych, sterowaniu opartym na fizyce i diagnostyce. Integruje również magnesy, materiały i technologie termiczne dla przełomowych rozwiązań konwersji elektromechanicznej w zakresie gęstości momentu obrotowego, wysokich prędkości i ekstremalnych warunków środowiskowych.
Restrukcji polskiego przemysłu towarzyszyła gwałtowna inflacja, presja cen energii i rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej. To z kolei doprowadziło do ogłoszenia niewypłacalności większej liczby firm i rozpoczęcia przez nie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Autobusy
Przemysł samochodowy to gałąź inżynierii zajmująca się produkcją i technologią pojazdów. Obecnie samochody odgrywają ważną rolę w naszym życiu; bez nich nie można sobie wyobrazić luksusów współczesnego świata.
Pod koniec XX wieku samochody spotkały się z wieloma negatywnymi opiniami. Należały do nich niefunkcjonalna stylistyka samochodów amerykańskich, jakość bezpieczeństwa i aspekt ekonomiczny związany z „gazożernymi” samochodami.
Pierwszy postkomunistyczny rząd Polski przyjął program transformacji gospodarczej w 1990 roku. Reformy umożliwiły Polsce przekształcenie nieefektywnej gospodarki centralnie planowanej w gospodarkę rynkową.